Alarma la cazarma din Buzau!

luni, 27 octombrie 1997, 00:00

Poli Mecon: Adam 9, Ciocoiu 7, Timofte 6, Massari 6, Chirila 3, Halauca 2, Bocan 2, Pralea, Agrigoroaie, Arvinte, Pascutoiu, Budeanu. Antrenori: C. Schender si T. Daian.
Chiar daca in campionatul trecut militarii buzoienii reprezentau o echipa redutabila, in acest sezon ei au avut un start de sezon catastrofal. Ultima pozitie in clasament, avind un singur rezultat egal, ii aducea in postura de outsider in intilnirea cu Politehnica Mecon Iasi, chiar daca disputau jocul pe propriul teren. Si previziunile s-au adeverit, pentru ca iesenii, practicind un joc mai exact decit in etapa trecuta, avind in Adam un excelent marcator de la 9 m, au reusit sa se impuna. Dupa ce buzoienii conduc cu 3-1 (‘3), oaspetii intorc rezultatul si conduc cu 6-5 (‘8), dupa un gol al lui Adam. Cele 2-3 goluri diferenta vor deveni constante, cind Timofte va marca de doua ori (scor 11-8, min. 16), apoi Ciocoiu, in final, va stabili scorul la pauza. La reluare elevii antrenorilor Schender si Daian evolueaza promitator, si in min. 54 se stabileste cea mai mare diferenta, scor 33-26, dupa doua goluri marcate de Massari (care, chiar daca s-a accidentat si a jucat cumulat doar o repriza, a avut o evolutie foarte buna). Cum nimic nu se mai putea intimpla, iesenii mai reduc din stroc, astfel ca militarii reusesc sa se apropie pina la trei goluri, insuficiente pentru a ameninta succesul Politehnicii Mecon. "A fost o partida barbateasca, in care noi am reusit sa ne impunem prin jocul mai exact. Am avut o apararea buna, si am avut mult mai putine greseli individuale. Practic majoritatea baietilor au evoluat bine, cu plusuri pentru Adam, Massari, Ciocoiu si Timofte. Sper sa ne mentinem in forma si in partida cu Ispet Ploiesti, de simbata." – ne-a declarat prof. Costel Schender. (Lucian M.)