Cine mai prinde Clujul?

luni, 05 noiembrie 2007, 00:06

"U" Cluj – Ceahlaul Piatra Neamt 1-1 (1-0). N. Jovanovic (’14) / Frunza (’58). Scenariu, de-acum clasic, pe "Ion Moina". Gazdele, cu o aparare schimbata substantial, ataca si deschid scorul, dar nu reusesc pina la urma victoria. Daca "sepcile rosii" au avut, in final, un gol corect anulat, nemtenii promit memoriu la FRF pentru un penalty neacordat.

Otelul Galati – Gloria Buzau 2-3 (0-2). Jula (’75 – penalty, ’85) / Vlaicu (‘1), Simion (’28), Cl. Ionescu (’58). Golul din primul minut marcat de Catalin Vlaicu a electrocutat formatia dunareana care, desi a atacat in valuri a primit gol dupa gol pe contraatac. In final, Emil Jula a marcat de doua ori, dar buzoienii au obtinut trei puncte de aur, pe care oricum trebuie sa le dea Stelei, in ultima etapa a turului.

Universitatea Craiova – Dinamo 1-1 (1-0). Tanasa (’38) / Danciulescu (’80). Pe un teren ca vai de lume, Dinamo a incercat sa joace ofensiv, dar tonul l-au dat oltenii, cel putin in prima repriza. Dupa pauza, Dinamo a cautat egalarea si chinurile lui Zenga au fost incheiate prin reusita lui Danciulescu.

Gloria Bistrita – Farul Constanta 1-0 (0-0). Dobre (’74). Meci greu, teren greu, fotbal cu lingurita, spectacol cu pipeta.

FC Vaslui – CFR Cluj 0-2 (0-1). Trica (’39), Culio (’73). Prima infringere a clujenilor, asteptata cu infrigurare la Bucuresti, Urziceni si Timisoara nu s-a produs nici macar la Vaslui, echipa lui Dorinel Munteanu fiind departe de vina aratata la Iasi. Argentinianul Emanuel Culio, autorul golului secund, a fost eliminat trei minute dupa reusita, el primind al doilea galben deoarece a intrat in teren dupa o accidentare, fara permisiunea arbitrului.

UTA – Pandurii Tirgu Jiu 3-3 (3-0). M. Ilie (’32, ’38 – penalty), Simão (’40) / Stinga (’65), Iordache (’83, ’86 – penalty). Un meci care curgea linistit spre o victorie categorica a aradenilor, s-a incheiat foarte aproape de o rasturnare spectaculoasa de scor. Dupa ce, in prelungirile primei reprize, Mircea Ilie a fost eliminat pentru simulare (mai avea un cartonas galben la bord!), antrenorul oaspetilor, Eugen Neagoe, a jucat ultraofensiv si a egalat, Liviu Mihai si Djapka fiind aproape de lovitura de gratie!.

Rapid – Unirea Urziceni 1-1 (1-0). Maftei (‘8) / Mara (’51). Dupa cum a inceput meciul, se parea ca Rapid va obtine o victorie lejera, mai ales ca Dan Petrescu, "strategul" Unirii, era exilat in tribuna. Insa, incepind cu sfirsitul primei reprize, ialomitenii au inceput sa-si arate coltii, iar golul marcat de Mara a fost urmat de unul anulat lui Constantin (fault in atac(, oaspetii protestind vehement la decizia arbitrului. Dupa eliminarea lui Grigore (’81) pentru un fault dur, Unirea s-a aruncat in atac pentru victorie, fara reusita.

Poli Timisoara – Steaua 2-0 (1-0). Rusic (’13), Mansour (’90^2). Un meci care a semanat, pina la un punct, cu disputa de la Craiova, diferentele tinind de valoarea gazdelor, calitatea terenului, dar si de rezultat. Daca Dinamo a reusit, pina la urma, sa egaleze in Banie, Steaua a fost nevoita sa admire superba reusita (specialitatea casei) din foarfeca a lui Mansour.

Etapa viitoare (9-11 noiembrie): Pandurii Tirgu-Jiu – FC Vaslui, Poli Iasi – Gloria Bistrita (vineri), Gloria Buzau – Poli Timisoara, Unirea Urziceni – UTA, Farul – "U" Cluj, Steaua – Universitatea Craiova (simbata), Ceahlaul Piatra Neamt – Otelul Galati, CFR Cluj – Dacia Mioveni, Rapid – Dinamo (duminica).

1. CFR        14    11    3    0     24-8    36 (A15)

2. Urziceni    14    8    4    2     19-11    28 (A7)

3. Timis.    14    8    4    2     30-20    28 (A7)

4. Dinamo    14    7    5    2     24-12    26 (A8)

5. Rapid    13    8    4    1     22-11    26 (A5)

6. Vaslui    14    7    4    3     23-14    25 (A4)

7. Steaua    12    6    3    3     12-9    21 (A6)

8. Bistrita    13    6    3    4     17-18    21 (0)

9. Ceahlaul    13    5    2    6     15-16    17 (-1)

10. Mioveni    14    4    4    6     15-18    16 (-5)