Cite una de fiecare

luni, 16 iulie 2001, 23:00

In ultima zi a Campionatelor Mondiale ale atletilor juniori de la Debrecen (Ungaria), delegatia Romaniei si-a mai imbogatit panoplia cu o medalie de argint si una de bronz. In proba feminina de saritura in lungime, cistigata de sportiva Shermin Oksuz (Australia) cu 6,41 m, Elena Anghelescu s-a clasat pe pozitia secunda, realizind un promitator salt de 6,32 m. Foarte aproape de podium s-a situat Cristina Spataru care a trecut, pentru prima oara in cariera, peste 6 metri, depasind aceasta granita cu 3 centimetri. Medalia de bronz a fost cucerita de stafeta de 4X400 m, compusa din Mariana Bilal, Nadia Cocoranu, Gabriela Ciuca si Ioana Ciurila, clasata pe pozitia a III-a cu un timp de 4:09,70. Remarcabil este faptul ca, desi a fost invins clar de echipele din SUA (4:03, 83) si Jamaica (4:07,45), cvartetul romanesc s-a dovedit a fi cel mai bun din atletismul juvenil european. Remarcabila este si prezenta pe locul sase a sprinterei Nadia Cocoranu (la 200 m), iar Cosmin Suteu (1500 m) si Augusta Moldovan (heptatlon) s-au clasat pe locul X.
Adaugind la cele doua medalii din ultima zi spectaculoasa victorie a saritoarei de triplusalt Alina Popescu, realizam ca la Mondialele de la Debrecen atletismul romanesc a cucerit o medalie de aur, una de argint si una de bronz.
In urma acestor rezultate echipa de atletism a Romaniei a ocupat locul 13 in clasamentul final pe medalii. Locul I a fost ocupat de echipa SUA, cu un total de 15 medalii, dintre care 5 de aur, 7 de argint si 3 de bronz. Reprezentativa SUA a fost urmata de Kenya, cu 10 medalii (4 aur, 4 argint si 2 bronz) si de Rusia, cu 9 medalii (3 aur, 4 argint si 2 bronz).
Federatia Romana de Atletism a anuntat lotul care va participa, in perioada 17-23 iulie, la Grosseto (Italia), la Campionatul European pentru juniori I, lot format din 19 sportivi: Marian Oprea (triplusalt), Florin Suciu (400 m), Ionut Stoian (triplusalt, lungime), Mircea Bogdan (3000 m obstacole), Vasile Bolozan (greutate), Ciprian Morutan (sulita), Liliana Barbulescu (800 m, stafeta 4X400), Aniela Buciu (1500 m), Ramona Pop (inaltime), Alina Dinu (inaltime, triplusalt), Monica Stoian (sulita), Diana Haratau (ciocan), Alina Joaca Bine (ciocan), Alina Militaru (lungime), Norica Manafu (800 m, stafeta 4X400), Diana Koroszi (400 m, stafeta 4X400), Alina Proca (3000 m obstacole), Catalina Oprea (3000 m obstacole), Maria Rus (400 m, stafeta 4X400 m). (GIN)