Derby juvenil transat de ieseni

luni, 15 aprilie 2002, 23:00

In fata unei asistente numeroase, duminica, pe stadionul "Tineretului" s-a disputat derbiul unei grupe a campionatului national de fotbal rezervat juniorilor B. AS CF Noua Generatie Iasi s-a impus cu 6-2 (3-2) in fata FCM Bacau. Dupa un inceput mai bun, cind au condus cu 1-0 si o echilibrare pe finalul primei reprize, cind au redus din handicap, bacauanii (antrenor Cornel Elisi) au cedat total dupa pauza in fata avintului gazdelor. Pentru gazde au marcat Stiubei (4), Palimaru si Chirasca, toti componenti ai loturilor nationale de juniori. Golgeterul meciului este nascut in 1987, fiind cu un an mai mic decit coechipierii lui si are doi ani mai putin decit adversarii pe care-i intilneste in acest campionat. Antrenorul iesenilor, Nucu Antohi i-a folosit pe: Costas – Vintila, Chirasca, Such – C. Ungureanu (Filip), Vasilache (Dogaru), Buzincu (A. Ungureanu), Micu (Mereu), Tincu – Palimaru, Stiubei.
Desi sansele de calificare ramin mici (la numar egal de meciuri disputate Bacaul are o victorie in plus) cu 4 etape inainte de final stergerea impresiei acelui 1-7 din tur ramine un mare cistig pentru Noua Generatie. (Ov. MINEA)