Englezul a intors-o ca la Ploiesti

luni, 12 martie 2001, 00:00

Rapid s-a prezentat la startul returului Diviziei A cu doua noutati interesante:brazilianul Nivaldo si englezul Burke. Daca fotbalul brazilian a mai fost prezent in curtea giulesteana, prin efemerul Luis Fabiano, Mark Burke a devenit primul englez din prima noastra divizie. Si daca Nivaldo n-a rupt gura tirgului petrolier, in meciul Petrolul – Rapid, el fiind schimbat la pauza, englezul a inscris golul victoriei Rapidului, in ultimele secunde ale partidei, o victorie care a rupt o traditie veche de 32 de ani! "Mark Burke, introdus cu zece minute inainte de final (cind scorul era de 1-0 pentru Petrolul) , a preluat perfect o pasa de pe dreapta de la Viorel Ion, inscriind golul victoriei", se arata in comentariul agentiei "Reuters", relativ la acest eveniment. "Ma bucur pentru Burke", a spus antrenorul rapidist Mircea Rednic reporterului agentiei amintite. "Mark mai are nevoie de timp pentru a ajunge in forma de virf, dar sper ca acest lucru se va produce in derbiul cu Dinamo, din etapa viitoare".
Victoria Rapidului la Ploiesti ar fi dat sperante la relansarea campionatului, mai ales ca Dinamo a invins (chinuit, dar a invins) pe FC National, iar Universitatea Craiova s-a impus in partida de la Brasov. Bulibaseala favoritilor si out-siderilor a fost, insa, incurcata in ultimul meci, Steaua cistigind fara drept de apel la Bacau si distantindu-se la sase puncte in fruntea clasamentului. Acest rezultat a adus doliu pe malurile Bistritei, fiindca FCM Bacau a ajuns intr-o situatie disperata, la cota -12 in clasamentul adevarului. Nici Ceahlaul lui "Pinalty" nu se poate lauda cu mai mult, echipa nemteana remizind acasa cu virtual retrogradata Gaz Metan Medias, desi arbitrul Marian Dorobantu a eliminat, in ultimele cinci minute doi jucatori medieseni. (GIN)