Gazari maziliti si olteni fericiti

duminică, 05 august 2001, 23:00

Sportul Studentesc – Petrolul 3-0 (0-0). Meci decis in ultimele zece minute de inspiratia tinarului Ionut Mazilu, care a inscris toate cele trei goluri, in minutele 80, 83 si 89. Pina atunci, studentii dominasera copios, desi prahovenii au avut trei ocazii de a inscrie.
Universitatea Craiova – Gloria Bistrita 4-0 (3-0). Au marcat: Savu (‘7, ’77), C. Dobre (’12), Domocos (’20). Publicul craiovean, ostil la inceput ca de obicei, actualei conduceri, a trebuit sa incheie partida in entuziasm, deoarece oltenii au mincat jaratec, razbunindu-se pe Gloria, dupa severa corectie suportata in prima etapa.
Farul Constanta – FC Brasov 1-1 (1-0). Mihai (’10) / Buga (’54 – penalty). Disputata la Tulcea, datorita suspendarii binecunoscute a terenului constantean, partida s-a incheiat cu un rezultat nesatisfacator pentru suporterii dobrogeni. Farul a pornit trasnet, dar echipa "europeana", condusa de pragmaticul Ilie Dumitrescu, a reusit egalarea si a inchis drumul spre poarta lui Dossey.
FC National – Otelul Galati 1-1 (1-0). S. Radu (’26) / Gurita (’51). Cu toate ca si-au dorit mult victoria si ar fi meritat-o, mai ales dupa prima repriza, jucatorii din Cotroceni au trebuit sa se incline pina la jumatate in fata echipei din Galati, care a aplicat un joc ultradefensiv, punctat de rare contraatacuri. In final, tinarul Sandu Cernat era cit pe ce sa dea lovitura de gratie echipei lui Olaroiu.
Astra Ploiesti – FC Arges Pitesti 1-0 (1-0). A marcat Dascalescu (’30), iar Duna a ratat, in min. 55, un penalty pentru gazde. Dupa plecarea lui Mara si Neaga, echipa lui Dobrin a dat o replica palida "astronautilor", care s-au vazut invingatori in fata unei formatii, alta data de cosmar pentru ei.
Dinamo – Ceahlaul Piatra Neamt 3-1 (2-0). Semeghin (’21), Cl. Niculescu (’27, ’82) / Enache (’73). Noile achizitii si-au facut bine treaba la Dinamo, Claudiu Niculescu in calitate de finalizator, Buia si, mai ales, Semeghin, in postura de creatori. Ceahlaul a dat, insa, o replica slaba. Totusi, remarcam excelenta actiune individuala a lui Enache, care a dus la golul de onoare.
UM Timisoara – Rapid 0-3 (0-1). Au marcat: Pancu (’29), Schumacher (’65), Sumudica (’85). Timisorenii au inceput curajos partida, numai ca Rapidul s-a dovedit un adversar mult prea puternica pentru o debutanta absoluta in Divizia A.
In week-end-ul urmator sint programate meciurile: FC Arges – FCM Bacau (vineri), Petrolul – Astra, Gloria – FC National, FC Brasov – Sportul Studentesc, Ceahlaul – Farul, Otelul – UMT (simbata), Rapid – Dinamo, Steaua – Universitatea Craiova (duminica). (GIN)