Liga I in sah etern

duminică, 28 februarie 2010, 22:28
6 MIN

Universitatea Craiova – Gaz Metan Medias 1-2 (0-1). Trica (’90^3) / Litu (‘9), Lazar (’70). Stadionul din Turnu Severin nu a priit jucatorilor olteni, care au pierdut un meci considerat ca si cistigat. Dupa ce Litu a deschis scorul, Florin Costea a ratat un penalty (’11), iar echipa ardeleana s-a instalat la conducerea ostilitatilor. Dupa golul lui Florin Lazar, craiovenii au asaltat careul lui Buchta, dar reusita lui Trica a venit prea tirziu.

FC Vaslui – Pandurii Tirgu Jiu 2-1 (1-0). Gerlem (‘6 – penalty), Delgado (’62) / Stromajer (’71). Un meci agreabil, in care echipa gorjeana a dat o replica puternica vasluienilor. Din pacate pentru ei, "Pandurii" au suferit a doua infringere consecutiva in campionat, iar derbiul din etapa viitoare, cu "Stiinta" va fi unul al suferintei.

International Curtea de Arges – Dinamo 1-3 (1-0). Apostu (’30) / And. Cristea (’53, ’74), Alexe (’66). Mutata de la Mioveni la Pitesti, echipa din… Curtea de Arges a condus la pauza cu 1-0 si a mai avut doua ocazii de a ingenunchea din nou mai titrata sa adversara. Insa Dinamo a aratat o alta fata dupa pauza si, cu Andrei Cristea pe post de primadona, a cistigat comod.

Astra Ploiesti – FC Brasov 2-1 (1-0). Ganea (’15, ’83) / Ilyes (’87 – penalty). Astra lui Napoli a inceput perfect returul si a cistigat in fata unei echipe brasovene care nu s-a impacat deloc cu gindul infringerii, dar a ratat foarte mult.

Rapid – Unirea Urziceni 1-1 (1-1). Iencsi (’10) / Bilasco (’44). Un meci aspru, in multe faze spectaculos, in care rezultatul de egalitate pare echitabil, dar nu ajuta pe nici una dintre echipe. Scorul s-a deschis la o bilba a portarului oaspetilor, Arlauskis, care s-a dezechilibrat la o minge trimisa din lovitura libera executata de Spadacio, care a ricosat din Iencsi. Golul egalizator a fost de toata frumusetea, o lovitura de cap a lui Bilasco de la 12 metri, dintr-o centrare precisa a lui Semedo.

CFR Cluj – Steaua 1-1.  Cadú (’35) / Stancu (’12). Un meci spectaculos, dominat in primele 10-15 minute de oaspeti care au deschis scorul prin Bogdan Stancu, la o ezitare a fundasului Cadú. Treptat, clujenii au pus stapinire pe joc si au egalat la o lovitura libera executata de N. Dica, cind lovitura de cap a lui Traoré a fost respinsa spectaculos de Tatarusanu, iar Cadú a reluat in plasa. Traoré a ratat o imensa ocazie de a prelua conducerea pentru CFR pina la pauza. Partida a continuat pe aceleasi coordonate si in repriza secunda, ambele echipe avind ocazii de a transa meciul. Cea mai mare a apartinut gazdelor, Tatarusanu salvind spectaculos un gol gata facut de Bud.

Rezultatele de vineri: Unirea Alba Iulia – Gloria Bistrita 1-2; Ceahlaul Piatra Neamt – Otelul Galati 0-1; FC Timisoara – Poli Iasi 2-1.

Etapa viitoare (5-8 martie): Rapid – FC Timisoara (vineri), Gloria Bistrita – Astra Ploiesti, Dinamo – Ceahlaul Piatra Neamt (simbata), Otelul Galati – CFR Cluj, Poli Iasi – Unirea Alba Iulia, Unirea Urziceni – Steaua (duminica), Gaz Metan Medias – International Curtea de Arges, FC Brasov – FC Vaslui, Pandurii Tirgu Jiu – Universitatea Craiova (luni).

1.CFR                        19        11        5          3          25-11 38 (^8)

2. Timisoara  19        9          8          2          31-13 35 (^8)

3. Urziceni     19        10        5          4          26-15 35 (^8)

4. Steaua       19        10        5          4          27-18 35 (^5)

5. Vaslui         19        10        4          5          27-20 34 (^7)

6. Dinamo      19        9          6          4          24-14 33 (^3)

7. Rapid         19        9          5          5          38-24 32 (^5)

8. Brasov        19        8          6          5          22-14 30 (0)

9. Otelul         19        8          4          7          23-24 28 (-2)

10. Medias     19        6          7          6          20-27 25 (-5)

11  Astra        19        6          6          7          23-24 24 (-3)