Obiectiv realizat in prelungiri

duminică, 05 septembrie 2004, 23:00

Politehnica Iasi a obtinut, simbata, cea de-a doua victorie in cadrul seriei Vest a Diviziei A la rugby (nu este nici o eroare: in rugby, Iasul este… occidental). Jucatorii antrenati de Costel Verives si Laurentiu Virse au reusit sa dispuna cu 32-8 (12-3) de echipa considerata ca fiind principala adversara a iesenilor in lupta pentru cistigarea seriei, CSM Kirschbaum Sibiu. Daca scorul poate fi linistitor, evolutia iesenilor mai lasa urme de scepticism, deoarece, in ciuda unei inaintari superioare adversarilor (fapt care nu prea l-am consemnat in meciurile Diviziei Nationale), impunerea Politehnicii s-a facut pe fondul a numeroase greseli de tehnica elementara, conditia fizica lasind si ea de suferit. De altfel, putinii (mereu aceiasi) spectatori prezenti pe „Agronomie” au avut emotii in final nu pentru victorie, care n-a stat nici un moment in cumpana, ci pentru obtinerea bonificatiei de un punct care se acorda echipei care realizeaza patru eseuri intr-un meci. Pina cu doua minute inainte de final, scorul era 22-8, iesenii punctind prin doua eseuri realizate de Drusca si Bas, trei lovituri de pedeapsa izbutite de Mocanu (care, insa, n-a reusit nici o transformare) si un dropgol al lui Zaharia. In repriza secunda, iesenii au jucat zece minute in inferioritate numerica, datorita eliminarii lui Mihai Mocanu pentru un placaj neregulamentar, ceea ce i-a facut pe sibieni sa atace terenul nostru de tinta, in speranta apropierii la sapte puncte, care le putea aduce un punct suplimentar in clasament. In minutul 88, insa Manole reuseste al treilea eseu, al patrulea venind in ultimul minut de prelungire (au fost sase la numar) de la un alt jucator de treisferturi, Graur. In cele din urma, a iesit cum am dorit: Iasul a reusit sa ia cinci puncte din acest meci, Sibiul nici unul, dar pe malurile Cibinului nu ne va fi usor. Sa mai mentionam ca, din cele doua serii ale Diviziei A, primele doua vor juca semifinale in crucis si ar fi bine ca Poli sa evite extrem de probabila cistigatoare a seriei Est, Metrorex Bucuresti. In rest, Poli nu are programat meci in etapa viitoare, adversara ei, Precizia Sacele fiind retrasa din campionat. (GIN)