Prindeti ciinii de coada

duminică, 01 octombrie 2006, 23:26

Dinamo a reusit sa treaca „en fanfare” si de examenul numit Rapid, dar inceputul nu a fost deloc de bune auspicii pentru „ciini”. Rapidistii au deschis scorul in minutul 2, la o faza in care Zicu a patruns impetuos in careu si a fost cosit de Margaritescu. Penaltiul a fost transformat de Vali Badoi si timp de 60 de minute, formatia din Giulesti parea stapina meciului, mai ales ca Dinamo a ramas inca din prima repriza fara o piesa grea in aparare, Margaritescu. Insa, in repriza secunda, Rednic l-a aruncat pe Ganea in foc si acesta a reusit egalarea la citeva minute de la intrarea pe teren. Claudiu Niculescu l-a facut fericit pe Zé Kalanga (autor al primului sau gol in Liga I) si a inchis tabela, profitind de o excelenta deschidere a lui Ganea. Cu zece victorii din zece posibile, cu ambele mari derbiuri cistigate, echipa „ciinilor” si-a depus serios candidatura la titlu si la calificarea directa in grupele Ligii Campionilor.
Moldova in prim-plan
La sfirsitul etapei a III-a, Otelul Galati detinea lanterna in clasamentul Ligii I, fara nici un punct obtinut (numai Jiul obtinuse o asemenea „performanta”) si pe Dunare incepeau sa se pregateasca „bezelele” pentru antrenorul Petre Grigoras. La sfirsitul etapei a X-a, Otelul Galati a ramas tot cu ex-constanteanul pe banca, dar se afla pe podium si, deocamdata, este cea mai puternica echipa a provinciei, desi Timisoara si Clujul isi anuntau cu pompa veleitatile. Intre timp, otelarii au obtinut sapte victorii consecutive. Simbata, la Galati, echipa lui Grigoras a invins UTA lui Lacatus, o echipa frumoasa care n-a refuzat jocul, reusind sa inscrie un gol de onoare superb, datorita noii achizitii Sabin Ilie. Exact in acelasi timp, CFR Cluj suferea al doilea semiesec pe teren propriu, tocmai in fata bietei SC Vaslui, care a luptat cu mult curaj si a obtinut un punct pretios si datator de sperante pentru noul antrenor Viorel Hizo. Se pare, insa, ca aportul jucatorului Dorinel Munteanu conteaza mai mult decit cel al antrenorului de pe banca. Jucatorul, adulat de suporterii prezenti pe stadionul din Dej, da incet-incet in primire (si-a anuntat deja retragerea de la nationala!), iar antrenorul simte ca este pe faras, prin cercurile de pe malurile Somesului vorbindu-se din ce in ce mai insistent de inlocuirea nemeritata a lui „Munti” cu Ovidiu Sabau. Revenind la meci, conducatorii clujeni acuza vehement arbitrajul lui Marius Martis, care a refuzat un penalty lui Florin Dan in finalul meciului.
Cavalerii fluierului au fost, insa, in centrul atentiei la partida de vineri, de la Piatra Neamt, unde Poli Timisoara a obtinut o victorie pe final, dar cu aportul esential al brigazii conduse de Lucian Dan, care a anulat un gol perfect valabil inscris de Alistar si a neglijat un fault in atac ce a precedat golul inscris de Plesan. Culmea este ca si banatenii au avut suficiente motive sa conteste arbitrajul!
Schimbarea lui Costel Orac cu Dan Petrescu n-a prea priit echipei din Urziceni, invinsa pentru prima oara pe teren propriu in acest sezon de catre Craiova, care a schimbat si ea antrenorul.
Gloria Bistrita – FC Arges 3-1 (1-0). Costea (’25), Negrean (’67, ’90^2) / Bilasco (’79); Farul – Pandurii Tg. Jiu 2-0 (1-0). Disney (’25), Nae (’85); Ceahlaul Piatra Neamt – Poli Timisoara 1-2 (1-0). Purica (’44) / Plesan (’76), Oprea (’85); CFR Cluj – SC Vaslui 2-2 (1-0). Chihaia (’36), Surdu (’53) / Madar (’14), Croitoru (’74); Otelul Galati – UTA 2-1 (1-0). Jula (’12), Gado (’67) / S. Ilie (’85); FC National – Jiul 0-0; Unirea Urziceni – Universitatea Craiova 1-2 (0-1). Aldea (’66 – penalty) / Saceanu (‘9), Bornescu (’48 – penalty); Poli Iasi – Steaua 1-1 (0-0). Mitrovic (’90^4) / Dica (’76 – penalty). Eliminari: Goian (Steaua – ’56), Ciobanu (’74 – Poli ), Onut si G. Coman (’78 – lovire reciproca); Dinamo – Rapid 3-1. Ganea (’60), Zé Kalanga (’71), Niculescu (’76) / Badoi (‘2 – penalty)
Etapa viitoare (13-15 octombrie): Poli Timisoara – FC National; Universitatea Craiova – Ceahlaul; UTA – Unirea Urziceni; Jiul Petrosani – Pandurii Tg. Jiu; Steaua – CFR Cluj; SC Vaslui – Otelul Galati; Dinamo – Farul; Rapid – Gloria Bistrita; FC Arges – Poli Iasi.
1. Dinamo 10 10 0 0 22-6 30 (^15)
2. Steaua 10 6 3 1 17-5 21 (^6)
3. Otelul 10 7 0 3 17-11 21 (^6)
4.CFR Cluj 10 6 2 2 23-11 20 (^5)
5. Poli Tim. 10 5 3 2 10-6 18 (^3)
6. Gloria 10 5 1 4 14-7 16 (^1)
7. Poli Iasi 10 4 4 2 13-11 16 (^1)
8. Rapid 10 4 4 2 12-10 16 (^1)