Londra nu se vede in ceata

sâmbătă, 03 decembrie 2011, 23:35

CS Politehnica Iasi este aproape sigur ca va avea un judoka la Jocurile Olimpice de la Londra, de anul viitor. Vladut Simionescu, care lupta la categoria ^100 kilograme, a obtinut, saptamina trecuta, un loc III la un concurs din casrul Cupei Mondiale, organizat la Jeju, in Coreea de Sud, punctajul obtinut urcindu-l pe pozitia a XIX-a in clasamentul care conteaza pentru calificarea la competitia olimpica. Vladut l-a invins mai intii pe filipinezul de origine japoneza Tomohiko Hoshina si apoi pe coreeanul Kim Jung-hoon, locul IV in topul mondial. In semifinale, Simionescu a fost invins dupa o decizie controversata in favoarea francezului Matthieu Torel, fost campion mondial. Decizia a fost contestata oficial de reprezentatii Romaniei, dar contestatia a fost respinsa dupa o ora si jumatate. Astfel incit, Vladut a trebuit sa sustina meciul pentru medalia de bronz cu un alt coreean de renume: Kim Sung-min, medaliat cu bronz la Mondialele din acest an, si locul cinci in topul mondial. Dar judoka ieseana pregatit la Politehnica-CSS Unirea de antrenorul Petru Anitoaie, s-a impus intr-un minut si 20 de secunde. Pozitie care-i asigura viza pentru Olimpiada din 2012. "Cu cele 40 de puncte acumulate, el a urcat pe locul XIX in topul mondial al categoriei. Cum la Jocurile Olimpice se califica primii 22 de sportivi din lume, plus cite doi concurenti din fiecare continent, Vladut este acum calificat la Londra", a confirmat directorul CS Politehnica, Leonida Antohi. "Este prima medalie a lui Vladut la Cupa Mondiala de doi ani si jumatate. Ne bucuram ca el are aproape asigurata calificarea la JO, insa trebuie sa-si mentina pozitia si dupa concursurile care vor mai avea loc pina in mai. Noi speram sa si-o imbunatateasca", a marturisit antenorul Petru Anitoaie, care a mai precizat ca lucrul acesta se poate intimpla chiar in saptaminile viitoare, cind Vlad si va incheia periplul asiatic, cu concursul Grand Slam de la Tokyo si la Grand Prix-ul de la Qingdao (China), care, de asemenea, puncteaza pentru Jocurile Olimpice.

Judoka remarcati in Italia

O echipa de judoka ieseni, seniori si juniori, de la Politehnica a participat, recent, la o competitie pe echipe la Trieste (Italia). In concursul de seniori, Florin Hirlet (60 kg) s-a clasat pe locul I, Cosmin Lazareanu (66 kg), pe locul III, iar Emanuel Radulescu (81 kg) pe pozitia a treia, cistigind intrecerea juniorilor. De asemenea, juniorul Sebastian Rusiu (73 kg) s-a clasat al treilea in concursul de virsta. Pe rezultate cumulate, clubul iesean s-a clasat pe locul IV din 36 de echipe participante.