CM de fotbal Qatar 2022: Meciurile de astăzi: Ultimele speranțe africane

marți, 06 decembrie 2022, 02:43

Maroc – Spania și Portugalia –Elveția încheie programul optimilor de finală

Două partide foarte interesante pun capăt astăzi faza optimilor de finală, urmată de o pauză de două zile și confruntările din sferturi. În primele zile, optimile nu au mai produs surprize, semn că echipele favorite au decis, parcă prin consens, că s-a încheiat cu gluma. Singura ”buturugă mică” rămasă pentru ultima zi estee Maroc, care întâlnește Spania, o echipă care a stârnit numeroase controverse, nu atât din cauza scenariilor holly-bollywoodiene, ci a fluctuațiilor de formă care au însoțit tânăra și pitoreasca echipă echipă a lui Luis Enrique. Spania și ”Leii din Atlas” (cam mulți lei în fotbalul ăsta!) s-au confruntat chiar în ediția trecută, în grupă: cu Spania deja calificată și cu rezerve în echipă, scorul a fost 2-2, goluri marcate de Isco și Aspas, respectiv, Boutaib și En-Nesyri (atacant de la Sevilla, prezent și acum în lotul lui Walid Regraoui. Celelalte două întâlniri directe (la nivel amical) s-au terminat cu victoria Spaniei, deci ”Furia Roja”   n-ar avea de ce se teme. Chiar dacă marocanii au eliminat fostul lider mondial FRFA, Belgia, o echipă aflată într-un proces de uzură.

Elveția-Portugalia este un meci inedit pe scena Cupei Mondiale între două echipe cu stiluri diferite Ele au fost colege de grupă la Euro 2008, pe pământ elvețian: un meci în ultima etapă, cu Portugalia calificată și Elveția eliminată și tocmai de aceea gazdele au câștigat cu 2-0 prin golurile marcate de actualul selecționer, Murat Yakin. Portugalia lui Fernando Santos pare să depindă mai puțin de Cristiano Ronaldo decât în alte ocazii, ba chiar uneori arată că joacă mai bine fără el. Cu Bernardo Silva, Bruno Fernandes, William Carvalho piese grele în fotbalul european de top, cu tineri furioși ca Joao Felix și Rafael Leao, lusitanii speră să ajungă pentru a doua oară în sferturi (după 1966, când Eusebio&Co au cucerit bronzul în Anglia). Echipa Elveției este foartă solidă și greu de răpus astfel încât ne așteptăm la o bătălie aprigă.

Maroc – Spania (ora 17:00, Al-Rayyan). Arbitru: Fernando Rapallini (Argentina).

Portugalia-Elveția (ora 21:00, Lusail); Arbitru: Cesar Ramirez (Mexic)