Încă un înotător român la Tokyo

marți, 23 iulie 2019, 01:43

După Robert Glinţă, Daniel Martin a obţinut baremul olimpic de calificare, în cadrul Campionatelor Mondiale din Coreea de Sud

Daniel Martin (SCM Bacău) şi Robert Glinţă (CS Dinamo) s-au calificat, ieri în semifinalele probei de 100 m spate de la Campioanatele Mondiale de înot de la Gwangju (Coreea de Sud). Băcăuanul Daniel Martin (18 ani) a dat lovitura la Mondialele din Coreea de Sud. Sportivul antrenat de Iulian Matei, s-a calificat în semifinalele probei de 100 m spate, dar mai important a fost timpul realizat de el: 53,65 secunde. Performanţa sa reprezintă îndeplinirea baremului de calificare pentru Tokio 2020, ceea ce face ca înotul românesc să aibă deja al doilea sportiv olimpic. Născut pe 5 octombrie 2000, l a Bacău, Daniel Martin are în palmares mai multe medalii obţinute la juniori, între care un aur european la 100 m spate (2018) şi un argint la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires, în aceeaşi probă (2018). Martin s-a calificat în semifinale cu al optulea timp. Tot la Mondiale, Robert Glinţă şi-a asigurat şi el un loc în semifinalele probei de 100 m spate, cu 53,64 secunde (al şaptelea timp la general). Ieri, în semifinale, succesul a surâs doar lui Glinţă. Piteşteanul a ocupat locul V în cea de-a doua serie şi a ajuns în finală cu al optulea timp, ultimul, 53.40 secunde. În prima serie semifinală, Daniel Martin a ocupat locul 7, cu 53.71 secunde, ratând calificarea în finală (a avut al XII-lea timp al semifinalelor). Finala va avea loc astăzi. Chinezul Jiayu Xu merge în finala de la 100 de metri cu 52.17 secudne, cel mai bun timp, nour ecord al competiţiei. Până în prezent sunt calificaţi la JO Robert Glinţă (înot), Laura Coman (tir), Florentina Iuşco, Alina Rotaru, Claudia Bobocea (atletism), echipa de fotbal a României U21 şi Daniel Martin