Irina Begu ia americancele la rând

sâmbătă, 07 martie 2020, 02:43

După Taylor Townsend, Irina Begu a învins-o şi pe Kristie Ahn şi o aşteaptă pe Jessica Pegula în sferturile turneul challenger de la Indian Well. Ieşeanca Andreea Prisacariu joacă finala de dublu la Monastir

Jucătoarea Irina Begu, locul 104 WTA, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului de de la Indian Wells, dotat cu premii totale în valoare de 250.000 de dolari. Irina a învins-o în turul trei pe sportiva americană Kristie Ahn (98 WTA), scor 6-3, 6-3, într-o oră şi 40 de minute. Adversara Irinei din sferturi, este tot o americancă, Jessica Pegula (78 WTA). Celelalte trei sferturi sunt Olga Danilovic (Serbia) / Lesia Ţurenko (Ucraina), Misaki Doi (Japonia) – Yanina Wickmeyer (Belgia) şi Vera Zvonareva (Rusia) – Laura Siegemund (Germania).

*Perechea româno-germană Laura Paar / Julia Wachaczyk s-a calificat în finala de dublu dublu din cadrul turneului de la Lyon, după ce a învins în semifinale echipa rusă Vitalia Diatceenko/Natela Dzalamidze, scor 6-3, 6-1 în 55 de minute.Diatcenko şi Dzalamidze le-au eliminat în sferturi pe Andreea Mitu şi Raluca Olaru, favoritele numărul .Paar a câştigat două turnee ITF la dublu în acest an, la Trnava, în Slovacia (alături de cehoaica Miriam Kolodziejová) şi la Altenkirchen, în Germania (alături de Andreea Mitu).

Tot în acest an, Paar şi Wachaczyk au jucat împreună în proba de dublu a turneului ITF de la Glasgow, unde au fost eliminate în semifinale. Laura Paar (31 de ani) şi Julia Wachaczyk (25 de ani) au cucerit împreună trei trofee ITF la dublu: Chiswick (Marea Britanie), în 2017, Stuttgart-Stammheim (Germania) şi Petange (Luxemburg), ambele în 2019. Rezultate din proba de simplu (sferturi): Daria Kasatkina (Rusia) – Camila Giorgi (Italia) 6-2, 4-6, 6-2; Anna-Lena Friedsam (Germania) – Viktoria Kuzmova (Slovacia) 3-6, 7-6, 6-2.

*Ieşeanca Andreea Prisacariu (693 WTA) s-a oprit în sferturile turneului ITF de la Monastir (Tunisia). Andreea a pierdut cu scorul de 3-6, 3-6 meciul cu jucătoarea cehă, Monika Klimaorova (495).În schimb, Andreea va juca finala de dublu, alături de jucătoarea germană Sina Herrmann, după victoria din semifinale cu perechea Jasmijn Gibrere / Anne-Sophie Morandais (Olanda / Franţa), scor 7-5, 6-4.Andreea şi Sina vor juca finala cu echipa turcă Ipek Oz / Melik Sezer.

*Ucraineanca Elina Svitolina s-a calificat în sferturile turneului de la Monterrey, confirmându-şi statutul de prim favorită. Elina a învins-o cu 6-3, 6-4 pe Olga Govorţova (Belarus). Alte rezultate din optimi: Arantxa Rus (Olanda) – Lauren Davis (SUA) 7-5, 6-0; Anastasia Potapova (Rusia) – Tamara Zidansek (Slovenia) 1-6, 7-6, 6-1; Johanna Konta (Marea Britanie) – Tatjana Maria (Germania) 7-6, 6-3. În sferturi se vor juca partidele: Svitolina – Leylah Fernandez (Canada), Rus-Rebecca Peterson (Suedia), Wang Yafan (China) – Marie Bouzkova (Cehia), Potapova – Konta.