Nadal, eliminat de la Australian Open. Thiem se califică în semifinale

miercuri, 29 ianuarie 2020, 15:22

Dominic Thiem (26 de ani, locul 5 ATP) l-a învins pe Rafael Nadal (33 de ani, locul 1 ATP) în sferturile de finală de la Australian Open 2020, scor 7-6(3), 7-6(4), 4-6, 7-6(6).

În semifinale, Thiem se va duela cu Alexander Zverev (22 de ani, locul 7 ATP), amândoi fiind pentru prima oară în penultimul act de la Melbourne. Pe cealaltă parte de tabel, Novak Djokovic (32 de ani, locul 2 ATP) și Roger Federer (38 de ani, locul 3 ATP) se vor lupta pentru un loc în marea finală.

Nadal a salvat două mingi de meci în al patrulea set, însă n-a avut forța să mai revină în fața lui Thiem și să ducă meciul în decisiv.

Patru ore și 14 minute a durat duelul dintre Nadal și Thiem, meci care a avut parte de trei tiebreak-uri, toate câștigate de austriac.

Mâine va avea loc prima semifinală de la Australian Open 2020, între Federer și Djokovic. Va fi duelul cu numărul 50 dintre cei doi titani ai tenisului masculin.