Sudul cucereşte Liga I

luni, 27 mai 2019, 01:43

Academica Clinceni şi Chindia Târgovişte au promovat în primul eşalon al fotbalului românesc . “U” Cluj şi Petrolul se bat indirect pentru baraj în ultima etapă a Ligii a II-a

Penultima etapă din campionatul Ligii a II-a a stabilit aproape toate deciziile importante ale ediţiei actuale. Academica Clinceni şi Chindia Târgovişte au obţinut victorii pe teren propriu, în această rundă, asigurându-şi, astfel, locul în ediţia viitoare de Liga I. Academica, echipă sponsorizată de un apropiat al patronului FCSB, a învins cu 2-1 formaţia FC Argeş, cu multe emoţii. Argeşenii pregătiţi de Augustin Eduard au condus timp de peste 70 de minute echipa “academicienilor” din Clinceni, prin golul marcat în min. 8 de Cosmin Năstăsie. Finalul a aparţinut gazdelor, care în final au întors rezultatul prin Patriche (’81) şi Horşia (‘90^2). Antrenorul ilfovenilor, Ilie Poenaru, se află la a doua promovarte din carieră, după cea realizată acum patru ani cu FC Voluntari. Printre jucătorii formaţiei gazdă se numără Nicola, Patriche,Paul Pârvulescu, Olariu, Buziuc, Vlad Mihalcea, Florin Achim.

Şi Chindia Târgovişte a fost condusă pe teren propriu, de adversara, Luceafărul Oradea, datorită golulul marcat de Paraschiv (’17). Însă echipa antrenată de Viorel Moldovan a egalat prin Florea (’24), iar în repriza a doua Liviu Mihai (’64), Novac (’89) şi Cherchez (‘90^1) au stabilit scorul final de 4-1 pentru Chindia. Echipa actuală este înfiinţată în 2010 cu sprijinul financiar al lui Ion Crăciunescu şi Gică Popescu. Chindia a jucat anul trecut baraj de promovare pentru L1, dar a fost învinsă de FC Voluntari. Fotbalul târgoviştean a fost prezent ultima oară în primul eşalon cu 21 de ani în urmă. În echipa actuală evoluează doi jucători trecuţi pe la Politehnica, golgeterul Liviu Mihai (18 goluri) şi Daniel Novac. Alţi jucători cunoscuţi ai Chindiei sunt Şandru, Vătavu, Daniel Florea, Vali Alexandru şi portarul Iustin Popescu.

Singura necunoscută lăsată moştenire pentru ultima etapă este ocupanta locului III. Universitatea Cluj a învins în deplasare cu 2-0 pe FC Baloteşti, goluri reuşite de Gavra (’43) şi Coman (’57) şi a aşteptat cu emoţie meciul UTA – Petrolul. Cu două minute înainte de pauză, la Arad gazdele conduceau cu 2-0. Marcaseră Oroian (’31) şi Şeroni (’43), dar în minutul următor, Arnăutu a redus din scor. În repriza a doua, UTA a căzut şi “găzarii” au marcat de trei ori, prin Marinescu (’65), Rusu (’78) şi din nou Arnăutu (’88 – penalty). Astfel, că ecartul dintre “U” şi Petrolul se menţine la două puncte. În ultima etapă Petrolul primeşte vizita echipei din Clinceni, iar “U” joacă pe teren propriu cu Pandurii Târgu Jiu. “Şepcile roşii” au nevoie de victorie, întrucât, în caz de egalitate de puncte la final, Petrolul are avantaj la rezultate directe.

Celelalte rezultate ale penultimei etapei: Metaloglobus Bucureşti – Energeticianul 3-0; Pandurii Târgu Jiu – ASU Politehnica Timişoara 1-0; Sportul Snagov – Aerostar Bacău 1-0; ACS Poli Timişoara – CS Mioveni 1-4; Ripensia Timişoara – Daco-Getica Bucureşti 1-1; Dacia Unirea Brăila – SSC Farul Constanţa 0-2. Dacă nu vor exista sancţiuni disciplinare (reamintim cazul Pandurii) Energeticianul Petroşani, Aerostar Bacău, ACS Poli Timişoara CS Baloteşti şi Dacia Unirea Brăila au retrogradat în Liga a III-a. Au promovat: SCM Gloria Buzău, FC Rapid, Turris Oltul Turnu Măgurele, CSM Reşiţa şi AFK Csikszereda (Miercurea Ciuc).