CSMS Iaşi – Viitorul Constanţa 1-2 (1-0), în etapa a XXVI-a a Ligii I de fotbal

CSMS: Irimia – Mihălăchioaie, Tincu, Avrămia, Vladu – Milea (’69 – Cl. Ionescu), Straton – Mitic, Cl. Tudor (’82 – Gado), Moutinho (’59 – Herghelegiu) – Pătulea. Antrenor: Liviu Ciobotariu.
Viitorul: Buzbuchi – M. Bălaşa, Larie, Bejan, Toşca – Benzar, Al. Lazăr –Tîrnovan (‘78 – Cîrstocea), N. Dică (’78 – Cristocea), A. Chiţu (’88 – Vaştag) – Alibec. Antrenor: Cătălin Anghel.
Cartonaşe galbene: Al. Lazăr (’59, ’77), Buzbuchi (‘90^4).
Eliminat: Lazăr (’77).
Arbitri: Cr. Balaj (Baia Mare); Oct. Şovre (Oradea), Ov. Artene (Vaslui).

1-0, min. 44: Vladu centrează de pe stânga, Tudor pasează cu capul lui Milea, care trece de portar din preluare şi înscrie cu poarta goală;
1-1, min. 69: Lazăr aruncă mingea în spatele liniei de fund a gazdelor, Alibec preia şi înscrie la colţul scurt, dintr-o poziţie uşor lateral dreapta;
1-2, min. 85: Alibec speculează o gafă uriaşă a lui Avrămia şi înscrie după o cursă solitară.

CSMS s-a umplut de penibil aseară, pe stadionul “Emil Alexandrescu”. Deşi a jucat pe teren propriu, a fost motivată suplimentar şi susţinută, în ciuda ploii, de un public fantastic, cu toate că a condus la pauză şi a avut superioriate numerică în ultimele 13 minute, când scorul era 1-1, echipa pregătită de Liviu Ciobotariu a capotat lamentabil în faţa unei contracandidate la evitarea retrogradării.
Dezastrul s-a conturat din prima repriză, care a fost dominată aproape în permanenţă de oaspeţi. La pauză s-a intrat însă foarte bine, pentru că Iaşul a concretizat una dintre cele două ocazii create (Pătulea a trimis cu capul peste poartă în minutul 21, de la 8 metri, iar Milea a marcat în minutul 44) în timp ce Viitorul a ratat tot, cele mai mari oportunităţi fiind irosite de Dică (min. 7 – şut întârziat, Vladu a blocat; min. 33 – bară, cu o lovitură de cap de la 8 metri) şi Chiţu (Irimia a respins în corner după un vole al constănţeanului de la marginea careului mare).
În ciuda avansului luat împotriva cursului jocului, ieşenii nu s-au trezit nici la pauză, lipsa de determinare de neînţeles din primul act începând să fie coroborată cu o cădere fizică evidentă. Drept urmare, jocul s-a derulat şi în actul doi mai mult în jumătatea gazdelor. Acestea nu au reuşit nici să se apere ermetic, lucru de care a profitat din plin Alibec, în minutul 69, nici să contraatace periculos, astfel încât egalarea a părut firească. Mai mult, deşi a avut om în plus din minutul 77, CSMS a fost incapabilă să reacţioneze pozitiv, Alibec recidivând cu cinci minute înainte de final. Gazdele s-au trezit abia la 1-2, când şi-au creat primele ocazii de gol, însă Gado, care a făcut în zece minute cât nu au făcut alţi jucători tot meciul, nu a putut să-l învingă pe Buzbuchi în minutele 87 (portarul oaspeţilor a respins şutul ieşeanului) şi 90^1 (“cap” peste poartă).
Iaşul ratează astfel nu numai prilejul de a sălta pentru prima oară în acest an peste linia retrogradării ci şi un tempo extrem de important în ascuţita luptă pentru menţinerea în Liga I, partida cu CS Severin, de sâmbătă, căpătând accente dramatice.

Liviu Ciobotariu: “A fost cel mai slab joc de când am venit la echipă. Nu am avut atitudine, e inadmisibil să joci un asemenea meci important şi să nu faci un fault, să nu iei un galben. Pe acest fond, au mai venit şi greşelile individuale importante, de cascadorii râsului, de copii şi juniori. Crec că suntem echipa care e pe primul loc la gafe impardonabile, la autogoluri ori la datul mingilor adversarilor în situaţii clare. Efectiv nu am văzut nicăieri aşa ceva! Şi astăzi, la primul gol a fost un plasament foarte prost al fundaşilor, iar la al doilea, stoperul nostru putea să dea în aut sau să facă fault, să ia roşu. Oricum, nu trebuia luat golul acela, era 1-1, se juca încă. Sunt foarte dezamăgit, pentru că ştiam că Viitorul vine la Iaşi pentru a-şi juca şansa. Am avut şi o crispare incredibilă în prima repriză, e prima oară când se întâmplă acest lucru. În plus, după minutul 60, cădeam ca popicele, câte doi-trei jucători odată. Voi analiza acest lucru, nu vreau să mă hazardez la cald în aprecieri. În numele echipei, îmi cer scuze publice, pentru că, prin ceea ce am făcut astăzi, am îndepărtat un public minunat. Oricum, răspunderea e a antrenorului. Matematic, mai avem şanse de salvare, însă, dacă vom mai juca aşa, nu avem nici o şansă. La Severin trebuie să batem, egalul nu ne ajută”.
Cătălin Anghel: “Era clar că va fi un meci foarte important pentru ambele echipe. Eu cred că am făcut un joc mai bun, am avut ocazii mai multe, am controlat jocul, am reuşit să ne impunem jocul nostru. Pentru acest lucru, am câştigat mijlocul terenului, am făcut ca mingea şi adversarul să alerge. Iaşul a avut câteva puncte forte, de care nu am scăpat, însă noi am fost mai pragmatici. Azi, am fost o echipă, un grup mult mai unit decât adversarul. Am fost mai buni şi am câştigat. Eu cred că Florin Prunea a vrut să pună presiune înainte de meci cu declaraţiile în care a afirmat că suntem împinşi de la spate. Nu i-a ieşit însă! Şi noi am avut multe jocuri în care am fost defavorizaţi de arbitri. La 1-1, în inferioritate numerică, nu m-am mai gândit că mai putem lovi pe contraatac. Această victorie ne-a descătuşat. În ceea ce-l priveşte pe Alibec, el are o scânteie sau două şi rezolvă jocul. Se maturizează, are nevoie să nu mai joace un meci de 10 şi unul de 4”.

Viitorul fără Hagi
^ Patronul oaspeţilor, Gheorghe Hagi, a lipsit de la meci. ^ Înainte de joc, fotbaliştilor ieşeni li s-a mărit prima de victorie până la nivelul bonusurilor acordate în partidele din deplasare. Dacă învingeau, jucătorii ieşeni încasau 600 de euro imediat după joc şi încă 600 la finele sezonului, în cazul evitării retrogradării. ^ Primarul Iaşului, Gheorghe Nichita, a fost în vestiarul CSMS înaintea partidei, pentru a-i încuraja pe jucători. ^ Galeria CSMS de la tribuna B, care este înfrăţită cu cea a Farului Constanţa, a afişat un banner pe care scria: “În Constanţa doar Farul contează”. ^ Ciobotariu s-a îmbrăţişat la pauză cu Anghel. ^

1. Steaua       26        20        4          2          60-21 64 (^25)

2.Petrolul       26        13        9          4          40-21 48 (^9)

3. Astra           26        14        5          7          49-26 47 (^8)

4. Pandurii     26        14        5          7          40-35 47 (^11)

5.Dinamo       26        13        7          6          39-27 46 (^7)

6. Vaslui         26        11        8          7          36-27 41 (^2)

7. Rapid         26        10        8          8          26-24 38 (-1)

8. CFR           26        9          9          8          41-31 36 (-3)

9. Bra[ov        26        9          8          9          32-35 35 (-4)

10.Media[      26        9          7          10        29-35 34 (-8)