Au obosit Pandurii?

luni, 30 septembrie 2013, 01:50
7 MIN

Gorjenii au fost învinşi, pe teren propriu, de fosta echipă a antrenorului Cristi Pustai, Gaz Metan Mediaş. Corona şi "U" Cluj se îndreaptă spre matineu. Steaua s-a distrat cu noua Poli din Timişoara

* "U”Cluj – Săgeata Năvodari 1-1 (0-1).Szilagyi (’52) / Dinu (‘6 – penalty). Şepcile roşii n-au reuşit să învingă nici măcar pe Săgeata pe teren propriu şi, cu doar trei puncte şi minus 12 în clasamentul adevărului se îndreaptă cu paşi repezi spre matinee. Mai mult clujenii s-au chinuit de vai şi amar să egaleze, deşi era limpede că oaspeţii au renunţat la intenţiile ofensive.
* Pandurii Târgu Jiu – Gaz Metan Mediaş 1-2 (0-2). Buleică (’87) / Christou (’14), Robertson (’42). Nu ştim dacă reminiscenţele medieşene ale antrenorului Cristi Pustai sau a unor foşti "găzari" au contat la această surpriză, cert este că gorjenii nu s-au adaptat de leac la ritmul european. Totul s-a rupt în jocul gazdelor după autogolul stupid al lui Paraskevas Christou la o fază fixă a medieşenilor. Apoi portarul Mingote a greşit grav la al doilea gol al oaspeţilor. "Pandurii" au încercat să dreagă busuiocul după pauză, dar n-au reuşit decât să reducă din handicap, Eric fiind doar omul cu pasele în acest meci.
* Steaua – ACS Poli Timişoara 3-0 (2-0). Piovaccari (’27), Stanciu (’40 – penalty), Popa (’76). Ce să facă o echipă necăjită ca ACS, în faţă cu un adversar redutabil, condusă cu 0-2 la pauză şi cu un om în minus, datorită eliminării lui Nohai la penaltiul obţinut şi transformat de Stanciu? Şi, în plus, lipsită de golgeterul Szekely. Nicuşor Stanciu a fost omul meciului: "assist" la scăriţa lui Piovaccari, penalty obţinut şi gol. Fostul stelist Ovidiu Petre a deviat decisiv şutul lui Adi Popa de la 30 metri, care a intrat în poartă.
Corona Braşov – FC Botoşani 1-2 (1-1). Miranda (’24) / Hadnagy (’41, ’56). "Încoronaţii" au privit cu jind la prima victorie din campionat şi au deschis scorul cu un şut din afara careului al brazilianului Francesco Miranda. Însă moldovenii lui Cristi Popovici au ieşit de la cutie, iar "vulpoiul" Hadnagy şi-a arătat colţii, înscriind din două faze simple.
Viitorul Constanţa – FC Vaslui 2-0 (0-0). Axente (’66 – penalty, ’78). Vasluienii au dominat mai bine de o oră meciul, dar s-a jucat cu ocaziile, în prim-plan fiind ex-ieşeanul Adrian Pătulea. Însă pe un iureş al gazdelor, fundaşul vasluian Prakic a făcut un henţ cât Constanţa de mare sub ochii arbitrului şi a fost eliminat. Axente a transformat şi tot el a reluat în plasă un şut-centrare a lui Toşca, dobrogenii strămutaţi la Chiajna obţinând prima victorie din campionat.
* Oţelul Galaţi – Dinamo 1-2 (1-0). Iorga (‘4) / Grigore (’68 – penalty), Rotariu (’70). Meciul a început fast pentru gălăţeni, care au înscris la prima fază ofensivă a meciului, pe o gafă a apărării bucureştene. Dinamo a dominat prima parte, dar apărarea naivă a "câinilor" l-a făcut mare pe portrarul Bălgrădean. În repriza secundă, Lazăr (ratangiul meciului) a fost agăţat în careu de portarul Lobonţ, Teo Crăciunescu a acordat penalty şi eliminare, iar la două minute după egalare, o pasă fericită a lui Boubacar finalizată de Rotariu a schimbat balanţa. Până în final, Lazăr şi Ţucudean au ratat ocazii mari şi Dinamo obţine o victorie, care, indiferent de faza din min. 68 este meritată.
Meciurile de astăzi: Astra Giurgiu – FC Braşov (ora 19:00, Dolce Sport 1), Ceahlăul Piatra Neamţ – Concordia Chiajna (19:00) şi Petrolul – CFR Cluj (21:30), ultimele două transmise de DigiSport 1
Etapa viitoare (4-7 octombrie): FC Braşov – Viitorul Constanţa, ACS Poli Timişoara – Corona Braşov (vineri), Concordia Chiajna – Astra Giurgiu, FC Vaslui – Steaua (sâmbătă), Dinamo – Ceahlăul Piatra Neamţ, Săgeata Năvodari – Pandurii Târgu Jiu, Gaz Metan Mediaş – Petrolul Ploieşti (duminică), FC Botoşani – "U" Cluj, CFR Cluj – Oţelul Galaţi (luni).

1. Steaua       7          6          1          0          19-5   19 (^7)
2.Botoşani     9          5          3          1          10-6   18 (^6)
3. Astra           7          5          1          1          20-6   16 (^7)
4. Petrolul      8          4          4          0          10-5   16 (^4)
5. Pandurii     9          4          2          3          16-12 14 (-1)
6. Ceahlăul    8          3          4          1          10-5   13 (^1)
7. Dinamo      9          3          3          3          14-9   12 (0)
8. Mediaş       9          3          3          3          11-11 12 (0)
9. Săgeata     9          3          3          3          9-12   12 (0)
10. Vaslui      8          3          2          3          8-7     11 (^2)