E groasa rau: CSMS a pierdut si la Severin.

sâmbătă, 20 aprilie 2013, 01:50

CS Severin – CSMS Iasi 2-1. Onofras a deschis scorul in min. 44, Costea a egalat in min. 61, iar Thomas a inscris al doilea gol al gazdelor in min. 79

Intrată în vrie după eşecul surprinzător suferit luni, pe teren propriu, în faţa Viitorului Constanţa, CSMS Iaşi are astăzi prilejul de a reintra cu şanse reale în lupta pentru evitarea retrogradării. Pentru aceasta, echipa ieşeană trebuie să se impună la Turnu Severin, pe terenul uneia dintre puţinele echipe ale Ligii I care are mai puţine puncte. Caracterul deosebit de important al partidei pare a fi fost înţeles de toată lumea care lucrează în Copou.

Formaţiile de start
Severin: Panagopoulos – Dănănae, Asanovic, Durimel, Djalilov (’71 – Thomas) – Brata, Vranjkovic, D. Stoica, Hasanovic (’52  – Roman), Velcovici –  Fl. Costea (’90^3 – Balau).. Antrenor: Ionel Gane
CSMS: Lungu – Mitic, Creţu, Tincu, Vladu – Straton (’84 – Keita) – Onofraş, Moutinho, Cl. Tudor (’61 – Ciucur), Ţigănaşu – Pătulea (’53 – Gado). Antrenor: Liviu Ciobotariu. .
Arbitru: Sebastian Coltescu.
 Cartonase galbene: Stoica, Costea, Thomas, Panagopoulos / Vladu, Straton
 min. 7: atac severinean incheiat cu un sut al lui Costea pe langa poarta.
min. 16: prima ocazie ieseana: Patulea reia din prima pe langa poarta dintr-o excelenta centrare a lui Tiganasu.
min. 24. sut periculos din voleu de la 15 metri, lateral stanga, Tiganasu, de putin pe langa tinta.
 min 26: D. Stoica executa o lovitura libera de la 20 metri, pe langa poarta.
min. 39: Onofras a scapat singur, dar a tras pe langa poarta din careu. Cea mai mare ocazie de gol a reprizei
0-1, min. 44: sutul lui Tiganasu din careu este respins de Panagopoulos, pana la Onofras care reia in poarta, cu capul
O repriza de slab nivel tehnic, cu putine faze de poarta, incheiata in avantajul iesenilor, datorita erorii portarului gazdelor si a promptitudinii lui Onofras.
’49: Costea, scapat din marcaj, trimite cu capul pe langa.
1-1, min.’60 – egalarea este adusa de Costea, dupa o lansare a lui Brata.
Ambele echipe doresc victoria dar jocul se desfasoara mai mult in terenul gazdelor.
’72: de-abia trimis in teren, Joel Thomas incearca un lob din 16 metri, dar mingea trece peste poarta.
’72 – sut puternic, Onofras, retine portarul gazdelor.  Partida s-a animat brusc in ultimele minute.
’79: portarul Lungu iese in intampinarea lui Costea, care incearca un lob, mingea ajunge la Thomas, care inscrie cu capul la coltul parasit de goal-keeper-ul iesean.
’90 – iesenii nu pot profita de o balba a portarului Panagopoulos.