A iesit si Zmau

miercuri, 09 iunie 2010, 20:55

Pe un soare arzator o caldura infernala, turneul de tenis feminin care se desfasoara in aceste zile la arenele CFR Iasi a trecut deja de ziua a doua. Ultima ieseanca ramasa in competitie, Alexandra Zmau (14 ani, legitimata la CFR Iasi pina saptamina viitoare), a parasit turneul chiar la debutul din turul I, fiind invinsa de o moldoveanca mult mai experimentata, Julia Helbet, cu 2-6, 0-6. Tot la simplu ieri s-au jucat meciurile din a doua jumatate a tabloului si au fost partide destul de echilibrate. Cea mai asteptata intilnire a fost cea dintre Madalina Gojnea (cistigatoare a precedentului turneu futures de la Bucuresti) si favorita nr. 2, tenismena din Oman, Fatma Al Nabhani. Desi a pierdut strins primul set si a plecat de la 0-2 in setul secund romanca ce nu este cotata in clasamentul WTA pentru ca a facut o pauza de trei ani in cariera a intors situatia si s-a impus cu 5-7, 6-2, 6-1. Tot ieri s-au jucat si sferturile de finala pe tabloul de dublu si s-a produs o singura surpriza prin eliminarea cu 6-2, 6-4 a favoritelor nr. 4, Cohen (Franta) / Raluca Platon de catre cuplul Bianca Hincu (care a jucat duminica finala de simplu la Bucuresti) / Mladenova (Bulgaria). Zi incarcata la arenele CFR va fi si astazi pentru ca sint programate toate meciurile de simplu din sferturi de finala dar si semifinalele la dublu, reuniunea urmind sa debuteze tot de la ora 9.30. Daca de dimineata se joaca pe trei terenuri cele opt partide de simplu, semifinalele la dublu nu incept mai devreme de ora 14.00 dupa urmatorul program: Al Nabhani (Oman) / Pavlova-Dimitrova (Bulgaria) – Hincu (Romania) / Mladenova (Bulgaria) si Gojnea (Romania) / Iova (Romania) – Gledaceva (Bulgaria) / Sabino (Elvetia).