Am intilnit rapidisti fericiti

duminică, 19 octombrie 2008, 21:11
6 MIN

Farul Constanta – FC Timisoara 1-1 (0-1). Alibec (’48) / Bucur (’29). Doua reprize diametral opuse: in prima, oaspetii au profitat din plin de absenta cuplului clasic de fundasi centrali ai Farului, Barbu – Schiopu si au zburdat, scorul la pauza stabilit prin frumosul gol al lui Gigel Bucur fiind destul de blind. Dupa ce cvasi-debutantul Alibec a reusit egalarea, Timisoara s-a stins, dar Farul nu a avut puterea sa obtina si victoria.

Universitatea Craiova – Pandurii Tirgu Jiu 2-0 (2-0). Costea (’12), Baird (’13). Doua minute de la capatul primului sfert de ora, a decis soarta acestei partide. Pandurii au fost KO dupa reusitele lui Costea si Baird, dupa care au controlat jocul pina spre mijlocul reprizei secunde, dar oltenii din Banie au gasit antidotul, printr-un enervant joc de pase.

FC Vaslui – FC Arges 0-1 (0-0). Tames (’85 – penalty). Un meci frumos, dominat in cea mai mare parte de gazde, dar pigmentat cu contraatacuri extrem de taioase ale argesenilor. Decizia s-a dat din penalty, cind Tames a fost agatat de portarul Kuciak, tot el transformind lovitura. Nu fara emotii!

Rapid – Gaz Metan Medias 4-2 (1-1). Fernandes (’13), Spadacio (’67, ’84), Cesinha (’71) / Sabou (‘8), Curtean (’78). Sansa de a intilni o echipa, totusi, modesta, dar care participa la spectacol, a fost izvorul primului succes in campionat al Giulestiului, dupa atita amar de vreme. In conditiile in care Rapidul a aratat aproape ca in primele etape, victoria este meritata, chiar daca golul egalizator al lui Ricardo Fernandes a fost marcat cu mina! Cel mai frumos gol a fost marcat de un jucator al oaspetilor, evident, Alex Curtean.

Celelalte rezultate ale etapei: Otelul Galati – Steaua 2-0; Gloria Bistrita – CS Otopeni 0-1; CFR Cluj – Dinamo 1-0; Poli Iasi – FC Brasov 1-1. Astazi, de la ora 15,00, se joaca ultimul meci al etapei, Gloria Bistrita – Unirea Urziceni, in direct la GSP TV.

Etapa viitoare (24-27 octombrie): FC Arges – Poli Iasi, FC Brasov – Gloria Bistrita, Dinamo – Otelul Galati, Unirea Urziceni – Farul Constanta, Gaz Metan Medias – Universitatea Craiova, Pandurii Tg. Jiu – FC Vaslui, Steaua – Gloria Buzau, FC Timisoara – CFR Cluj, CS Otopeni – Rapid.

1. Dinamo              11        8          1          2          18-9   25 (^10)

2. Urziceni             10        7          0          3          21-10  21 (^6)

3. Steaua               11        6          3          2          19-9   21 (^6)

4. Timisoara           11        8          2          1          21-11 20 (^11) *

5. CFR                    11        5          4          2          16-7   19 (^1)

6. Otelul                  11        5          3          3          15-10 18 (0)

7. Arges                  11        5          3          3          15-13 18 (^3)

8. Craiova              11        5          3          3          13-11 18 (0)

9. Brasov                11        4          5          2          7-5     17 (^2)

10. Rapid               11        5          1          5          15-13 16 (-2)

11. Vaslui               11        5          1          5          10-11 16 (-2)

12. Pandurii           11        3          2          6          11-18 11 (-4)

13. Medias             11        3          2          6          13-21 11 (-4)

14. Farul                 11        3          2          6          10-18 11 (-7)

15. Iasi                    11        3          2          6          8-17   11 (-7)

16. Otopeni            11        2          2          7          11-21 8 (-7)

17. Bistrita              10        2          1          7          10-15 7 (-8)

18. Buzau               11        0          1          10        4-20   1 (-17)