Au tinut piept o repriza

duminică, 23 septembrie 2012, 22:04

Decalajul valoric existent intre o formatie gazda care si-a schimbat radical componenta in aceasta vara, cand s-a mers aproape in exclusivitate pe mana tinerilor si o trupa vasluiana care contine multe nume importante s-a simtit abia in a doua parte a disputei derulate sambata, in Sala LPS Iasi. Chiar daca oaspetii au trecut in avantaj repede (2-3 in minutul 4) si au avut cateva desprinderi importante (4-8, 6-11, 8-12, 9-13), iesenii au avut reactie si au strans mereu rezultatul (6-8, 11-13, 13-14), fiind chiar la un pas de a intra la odihna pe picior de egalitate. In minutul 30, la 14-15 Burdun a tras insa in portar dintr-un unghi inchis, iar Vasluiul a finalizat un cotraatac, cu cateva secunde inainte de pauza. Iluziile aparute in startul reprizei secunde, dupa ce Poli a strans la 15-16, s-au risipit repede, cateva gafe copliaresti comise de cruda echipa ieseana fiind speculate imediat. Trupa pregatita de Florin Spiridon si Ioan Zepciuc a cazut, a primit goluri extrem de usor, a ratat mult (inclusiv trei aruncari de la 7 metri, dupa ce in primul act irosise una), iar diferenta a crescut (15-19 in minutul 35, 17-25 in minutul 41, 21-31 in minutul 48) si s-a mentinut la cote ridicate pana pe final (24-34 in minutul 53), cand elevii lui Liviu Gugles au oprit motoarele, permitand gadelor sa mai micsoreze ecartul.

La Politehnica au evoluat: Mitrofan, Torica, Poenari; Ciobanu (9 goluri), Burdun (5), Cristolovean (4), Folescu (3, 1 din 7 metri), Scalco (3, 1 din 7 metri), Hirtan (2), Saracila (2), Zvinca, Negru, Necoara, Ruxanda, Sabau. Pentru oaspeti au inscris: Nemenco (8), Caciuc (7), Soare (7), Barac (3), Arbone (3), Ifrim (3), Bejinariu (3), Musteata (1).

Crestere usoara la fete

*CS Universitar Stiinta Bucuresti – LPS Iasi 29-26 (13-14), in etapa a II-a a esalonului doi de handbal feminin. Dupa esecul la scor suferit la Buzau, in prima etapa a Diviziei A de handbal feminin, 26-44 cu HM, junioarele de la LPS Iasi au avut o cu totul alta prestatie ieri, in a doua runda a esalonului doi intern. Jucand la Bucuresti, cu CS Universitar Stiinta, elevele lui Veniamin Lupan au cedat greu, cu 26-29, dupa ce au condus la pauza, cu 14-13. "Fetele au avut mai mult curaj fata de prima etapa. Au condus in prima repriza si cu patru goluri, au avut avantaj la pauza, insa si-au pierdut concentrarea si ambitia in repriza a doua, pierzand astfel sansa de a bifa prima victorie in campionat" a rezumat Lupan jocul. Debutul oficial la senioare in sala proprie va avea loc joi, de la ora 16, atunci cand LPS va primi replica formatiei CSM Unirea Slobozia, in etapa a III-a a campionatului