Banul vorbeste

duminică, 14 septembrie 2003, 23:00

La debutul sau in campionatul diviziei secunde feminine, echipa de handbal „Z” Iasi a pierdut rezonabil in deplasarea efectuata la Tg. Mures, in fata unei echipe care s-a intarit cu foarte multe jucatoare noi cu experienta in Superliga (achizitionate de la Deva, Baia Mare, Cluj si Galati) si care are ca obiectiv declarat promovarea, actiune sustinuta puternic de oficialitatile locale si de o suita de alti sponsori. Fara noua achizitie Corina Svetuneac (interul dreapta ex-sucevean fiind in recuperare si urmind sa intre in joc abia peste trei saptamini) si fara Loredana Beldiman (a carui transfer de la HCM Roman n-a fost rezolvat, caz identic si in cazul antrenoarei Ana Duceac), iesencele au dat o replica buna inca din start si au reusit sa mentina echilibrul: 5-5 (’15). „Partida s-a decis in a doua jumatate a primei reprize prin interventia arbitrilor. Maniera diferita de acordare a aruncarilor de penalizare, joc mai in forta al gazdelor nesanctionat si astfel s-a facut o diferenta linistitoare la pauza.” – ne-a declarat antrenoarea Duceac, care in partea secunda a schimbat modul de abordare a partidei si, pe fondul unei aparari mai bune, a reusit sa-si adjudece repriza. „Z” a inceput partida in formula in care a abordat ultima partida de verificare, Enea reusind sa se impuna ca inter stinga, dupa ce a schimbat-o pe Humoreanu, mai putin inspirata. Ciocoiu s-a descurcat bine pe extrema, la fel Pana in centru si Rusu pe inter dreapta, in vreme ce pe partea dreapta Lungu a inceput titulara insa a fost inlocuita pe parcurs de Hunca. Pentru „Z” au marcat: Enea (7 goluri), Pana (5), Rusu (4), Ciocoiu (2), Grosu (2) si Humoreanu (2).
Alte partide din runda inaugurala: Stiinta Bacau – Dunarea Braila 16-24 si HCM Roman – HCM Buzau 31-17.
Etapa viitoare (simbata, 20 septembrie): HCM Buzau – Dunarea Braila, „Z” Iasi – Stiinta Bacau, Activ Ploiesti – Muresul Tg. Mures si HCM Roman – CSM Sf. Gheorghe. (Lucian M.)