duminică, 12 aprilie 1998, 23:00

Poli Mecon: Pascutoi 9 (1 din 7 m), Timofte 7, Chirila 5, Halauca 4, Massari 1, Adam 1, Varvaruc 1, Pralea, Agrigoroaie, Iancu, Bocan.
Universitatea: Barbu 6, Soanca 6, Creteanu 4, Radu 1, Dinu 1, Stinga 1, Cirloghescu.
Au arbitrat: I. Andrei si I. Ciobanu (ambii din Bacau).
Aparent un joc fara nici o miza, intilnirea de simbata a fost una deosebit de indirjita, in care gazdele au dorit sa se impuna in fata suporterilor, in timp ce oltenii jucau probabil pentru prima de victorie. Fara Budeanu si Ciocoiu in teren, ultimul fiind "indisponibil" pina la sfirsitul campionatului din cauza cartonasului rosu primit la Medgidia, iesenii au jucat cu doar doi interi. Gazdele au condus inca din debut si au mentinut diferenta de 2-3 goluri pina aproape de finalul primei reprize. In partea a doua, desi cu marcaj la interul Barbu, oaspetii reusesc sa egaleze la 16 (’36). Mai mult, celalalt marcator periculos, Soanca, isi aduce echipa in avantaj si oltenii conduc cu 20-18 (’43). Singurul care mai tinea pasul cu adversarul a fost interul Pascutoi, cu ale sale aruncari de la sold. De la jumatatea reprizei secunde, Mihai Timofte este trecut conducator de joc si juniorul Varvaruc pe pivot si iesenii preiau initiativa. Totul a fost posibil insa si prin reflexele extraordinare ale portarului Pralea, care a inchis efectiv poarta gazdelor. Ar mai fi de remarcat doar clasicul cartonas galben pe care-l aduna antrenorii ieseni la fiecare partida. "Suspendarea lui Ciocoiu ne-a condus la improvizatie, cu Adam pe inter dreapta, care nu s-a prea adaptat. Continuam intinerirea lotului, acest joc fiind al doilea in care a evoluat Varvaruc, care a adus un plus de forta in lupta de pe semicerc. Remarc prestatia lui Pralea, Pascutoiu si Timofte si ma asteptam mai mult de la Halauca." – ne-a declarat antrenorul Costel Schender. (Lucian M.)