Evolutie promitatoare

joi, 28 aprilie 2005, 23:00

Plecata la Bucuresti cu sansa a doua in confruntarea cu mult mai titrata Steaua, Politehnica n-a reusit o surpriza dar a facut un joc destul de bun. Cel putin asta este concluzia trasa de antrenorul Costel Schender, care spune ca elevii sai au fost lipsiti de sansa in unele momente si puteau termina partida cu un rezultat mai strins. „Nu s-a jucat rau si meritam o diferenta mai mica de scor. Doua au fost insa momentele cheie a jocului, la finele primei reprize cind a fost eliminat Dimofte si apoi in min. 56, la scorul 32-29, cind Ciocoiu a fost eliminat dupa ce a protestat la un gol marcat din semicerc.” – ne-a declarat tehnicianul echipei care a pastrat echilibrul pina la finele primei reprize. Cu Elisei titular in centrul ofensivei, unde s-a descurcat bine desi a tradat uneori lipsa de acomodare pe post, cu Dediu inspirat si cu rezervele Chike si Mironescu destul de abili iesenii au dat astfel o replica consistenta, datatoare de speranta in perspectiva ultimelor doua etape ramase de disputat si mai ales a barajului de mentinere in primul esalon programat peste o luna.
Au marcat: Stamate (9), Preda (7), Birtalan (6, 4 din 7m), Cian (3), Mazilu (2), Mihaila (2), Gheorghe (2), Colesnic (1), Bucevski (1), Rapciuga (1), Telehuz (1), Ciobanu (1) pentru Steaua respectiv Dediu (11), Dimofte (5), Ciocoiu (4, 2 din 7m), Elisei (3), Chike (2), Damian (2), Mironescu (2), Moraru (1) pentru Politehnica. (L.M.)