In sfirsit, am cistigat!

miercuri, 25 februarie 2009, 22:40

Seceta echipei iesene de baschet feminin a luat o pauza ieri dupa ce gazdele au reusit sa se impuna intr-o partida in care plecau favorite. Intr-o atmosfera galagioasa de meci de junioare (nu de putine ori si realizarile din teren s-au apropiat de acest nivel) Politehnica a invins foarte clar insa a tremurat la pauza pentru acest succes in fata unui adversar care reprezinta junioare de perspectiva cu medie de virsta de doar 16,5 ani. Important a fost pina la urma faptul ca iesencele au ajuns macar la cota 50% la aruncari de la semidistanta (prag atins rareori in acest sezon), ca au stat destul de bine la recuperari in conditiile in care au avut un plus minim de talie si mai ales ca antrenorul Anatolie Lupu a avut inspiratie sa schimbe apararea la pauza, fapt care a sufocat adversarul.

Causan a fost cea care a cautat sa-si puna experienta in valoare si patrunderile ei au adus Politehnica in prim-planul primului sfert. Junioara Necula s-a simtit in largul ei si si-a pus amprenta in defensiva iar lucrurile au evoluat pozitiv. Greul a venit in sfertul urmator cind oaspetele au inscris de trei ori de la distanta, gazdele s-au trezit blocate permanent in zona panoului advers si Sportul Studentesc conducea cu 27-20 in min. 15. Revenirea a fost operata mai ales de Bordeianu si un rezultat de egalitate la pauza oferea macar speranta. Cu totul altfel s-au derulat lucrurile ulterior dupa ce Politehnica a trecut la o aparare in zona agresiva care a incurcat atacul advers iar diferenta a crescut progresiv pe masura ce oaspetele si-au pierdut luciditatea cu totul. Panait a prins o scurta perioada fasta si a avut precizie la aruncari libere, Necula a ratat mult dar si-a facut treaba in aparare (12 recuperari, 2 capace si 2 interceptii), Stefanescu a iutit jocul permanent si a servit bine, Birsan a dat senzatie ca poate scapa de blestemul erorilor personale, Tatarinova a avut mina de la distanta, iar Causan a ramas datoare doar la linia aruncarilor libere (38%) in conditiile in care a adus in rest plusuri semnificative in atac si, din nou, in aparare (13 recuperari, 2 interceptii si 1 capac).

Pentru Politehnica au evoluat: Stefanescu (5, 1×3), Causan (18, 1×3), Bordeianu (9, 1×3), Panait (14), Necula (8) apoi Tatarinova (13, 3×3), Gavrilescu (4), Birsan (9), Cilibiu si Cojocaru.

Celelalte rezultate ale etapei a XIX-a: SCM Craiova – Teleorman Alexandria 45-75, Rapid Bucuresti – ICIM Arad 54-66, Olimpia Bucuresti – CSS-LMK Sf. Gheorghe        47-110, MCM Tirgoviste – CSM Satu Mare 84-48, CET Govora – U-LPS Alba Iulia 107-29 si CSM Oradea – U-TCRE Cluj 81-57.

Etapa viitoare (simbata, 28 februarie): Teleorman – CSM Oradea (in tur, 79-34), U-TCRE – CET Govora (56-63), U-LPS Alba Iulia – Politehnica (53-98), Sportul Studentesc – MCM Tirgoviste (50-86), CSM Satu Mare – Olimpia (83-44), CSS-LMK – Rapid (70-56) si ICIM – SCM Craiova (76-68). Clasament

Revin magicienii

Baschetbalistii de la Politehnica joaca astazi cu Phoenix Galati, de la ora 17.30, la Sala Polivalenta

Cui i s-a facut dor de baschetul masculin si de magicienii lui Costel Moscalu ar trebui sa stie ca astazi Politehnica revine la Iasi cu un meci oficial dupa o luna de pauza. Continuind sa fie lideri in campionat studentii au inceput returul cu o victorie vinerea trecuta la Focsani insa antrenorul iesean nu s-a aratat prea incintat de lejeritatea cu care elevii sai au tratat disputa incheiata cu scorul de 101-70. O cu totul alta maniera de abordare este asteptata astazi in partida pe care studentii o joaca cu Phoenix Galati, grupare tinara care nu s-a aratat prea generoasa cu victoriile in disputele de pina acum. In conditiile in care si in tur Politehnica a invins cu 103-74 succesul gazdelor nu poate fi pus la indoiala, singurele asteptari ale suporterilor fiind legate de un nou joc spectaculos etalat de Murgoci, Fl. Moscalu, Nicolae, Hurjui, Huludet si ceilalti jucatori autohtoni plus americanii Bishop si Cooper, care bifeaza al doilea lor joc pe teren propriu. Intilnirea care face parte din etapa a XV-a (restul partidelor se joaca simbata) se va desfasura la Sala Polivalenta de la ora 17.30