Moarte dupa inviere

duminică, 18 februarie 2007, 21:58

Scorul pe seturi: 25-15 (18′); 17-25 (22′), 21-25 (21′), 27-25 (28′), 11-15 (17′)
Penicilina: Mutascu, T. Popa, Ivanof, Diaconita, Ionescu, Rusu, Citcoan (libero), Constantinescu, Lupu. Antrenor: Ecaterina Covaliciuc.
CSU: Bardocz, Ciutac, Prisacaru, Schiau, Zanfir, Bunea, Rafa (libero) / Salaoru. Antrenor: Valerijan Luka.
Am spus de atitea ori ca Penicilina Iasi este o echipa de moral: cind prinde o perioada buna este imbatabila, dar cind urmeaza caderea e vai de lume. Simbata, insa, echipa ieseana ne-a contrazis si in aceasta privinta pentru ca, dupa ce a revenit de la 1-2, cistigind un al patrulea set pe un final entuziasmant, a pierdut fara de apel tie-break-ul, desi ii apartinea ascendentul moral. Daca o luam, insa, de la capat, fetele Penicilinei a reusit un prim set ca la carte, umilind pur si simplu echipa mureseana. A fost setul in care Tatiana Popa si Claudia Mutascu au coordonat inteligent jocul la fileu, Mihaela Ionescu a atacat necrutator, blocajele au functionat ireprosabil, iar Mariana Diaconita a servit perfect reusind trei asi. Intrebarea care se punea (dupa ultimele evolutii ale Penicilinei) era ce s-a intimplat cu echipa oaspete. A slabit in asemenea hal dupa plecarea citorva jucatoare de baza? Raspunsul este negativ, pentru ca muresencele si-au aratat valoarea in seturile urmatoare, iar explicatia sta doar in jocul formidabil al chimistelor in debutul partidei. Situatia s-a schimbat cu 180 de grade in setul secund, inghitit pe nemincate de iesence, care l-au pierdut si pe cel de-al treilea, desi s-au tinut bine pina pe la cota 15. Reputatul antrenor sirb Valerijan Luka a ghicit punctele slabe ale echipei, in special ziua proasta a libero-ului Andreea Citcoan, iar degringolada ieseana s-a prelungit si in setul patru, reperele evolutive ale scorului (0-4, 2-6, 7-11, 11-15) conducind spre un verdict favorabil ardelencelor, cu scorul de 3-1. Insa pe finalul setului, Penicilina a renascut inca odata, la rampa aparind Valentina Rusu (in atac) si din nou Mariana Diaconita (in atac), mingea cistigatoare fiind realizata de Mihaela Ionescu. Din pacate, pregatirea psihologica mai buna a oaspetelor si-a spus cuvintul in decisiv. Muresencele au condus cu 4-1, 9-4 si 11-7, iesencele au avut o ultima tresarire apropiindu-se, in unele momente la un punct, dar de la 11-12 filmul s-a rupt, greselile au curs girla in tabara ieseana si echipa oaspete a profitat. Infringerea Penicilinei complica obiectivul iesencelor de clasare finala pe locul V, intrucit in turneul play-out, care va incepe saptamina viitoare, rezultatele din prima faza conteaza, iar CSU Neumarkt Gaz (singura contracandidata) porneste cu doua victorii la activ in fata Penicilinei.
 Celelalte rezultate ale etapei a XVIII-a: Stiinta Bacau – Rapid 3-0; CSU Metal Galati – Volei 2004 Constanta 3-0; CSM Lugoj – Unic Piatra Neamt 0-3; Dinamo – U" Cluj 3-0.

1. Galati 18 16 2 48:7 34
2. Dinamo 18 16 2 48:11 34
3. Stiinta 18 14 4 46:14 32
4. Unic 18 12 6 39:23 30
5. Mures 18 11 7 37:27 29
6. Iasi  18 9 9 33:32 27
7. Rapid 18 5 13 20:43 23
8. Cluj  18 3 15 12:50 21