Pacat de pofta de gol a lui Dimofte

luni, 19 martie 2001, 00:00

Bine pregatiti fizic dar fara jocuri in picioare, handbalistii ieseni au cedat simbata la Vaslui la debutul lor in returul diviziei secunde de handbal masculin. De departe cel mai in forma student a fost interul stinga Florin Dimofte, autor a nu mai putin de 15 goluri, marcate din toate pozitiile. Doar jumatate din prima repriza oaspetii au reusit sa mentina echilibrul pe tabela, intr-o perioada cind au fost chiar si in avantaj. Insa, gazdele au plecat lansat de la 8-8 (’17) si si-au asigurat un avantaj relaxant la pauza. In partea a doua, chiar daca au mai echilibrat jocul, elevii antrenorilor Iulian Hatura si Nelu Zepciuc nu au mai putut reface handicapul. Pentru Politehnica au evoluat: Pralea, Buga, Elisei (3), Crainiceanu, Dimofte (15), Maftei (4), Tulei, Gheorghiu, Zepciuc (1), Ionescu (2) si Larion (1). Cei mai buni marcatori de la gazde au fost Dediu (9) si ex-ieseanul Gabi Chirila (7).
Miercuri, de la ora 16.00, iesenii vor intilni la Sala Polivalenta echipa Petrom Sf. Gheorghe, intr-o partida restanta din prima etapa a returului. (Lucian M.)