Steaua la furat

duminică, 26 octombrie 2008, 23:27
6 MIN

FC Brasov – Gloria Bistrita 0-0. A cincea remiza consecutiva a brasovenilor, care dovedesc ca, daca nu stiu sa piarda, nu stiu nici sa cistige. Elevii lui Ovidiu Sabau s-au inchis foarte bine in aparare si au avut o imensa ocazie de a cistiga meciul, prin Silvasan.

Unirea Urziceni – Farul Constanta 1-0 (1-0). Onofras (’30). O victorie grea a ialomitenilor, parca prea tematori de aceasta partida dupa ultimele doua esecuri suferite pe teren propriu. Istoria nu s-a mai repetat, datorita evolutiei palide a oaspetilor.

Dinamo – Otelul Galati 1-0 (0-0). Torje (’60). Bucurestenii au cistigat in stilul caracteristic, fiind dominati in prima repriza, dar trezindu-se in cea de-a doua, cind sutul in diagonala a lui Torje a facut diferenta. Otelarii n-au mai avut ocaziile din prima parte, insa au beneficiat in min. 84 de un penalty, la un fault comis de Blay. Insa Jelev a tras mult peste poarta.

Gaz Metan Medias – Universitatea Craiova 2-5 (0-2). Hoban (’53), Voicu (‘90^2)  / Fl. Costea (‘3), Baird (’27), Rose (’52, ‘72), Stoica (’57 – penalty). La Medias s-au inscris mai multe goluri decit in toate celelalte cinci partide disputate pina atunci. Secretele a fost evolutia excelenta a craiovenilor pe contraatac, dar si naivitatile din apararea Gazului, o echipa ofensiva si atit.

Steaua – Gloria Buzau 1-1 (0-0). Nicolita (’50) / Vlaicu (’57). O noua evolutie penibila a Stelei, condusa la acest meci de Massimo Pedrazzini. "Lanterna" s-a aparat foarte bine, in frunte cu excelentul portar australian Arcaba si, in prima repriza, Russiano a ratat o imensa ocazie pe contraatac. Dupa pauza, Banel parea sa fi adus lucrurile in matca (din centrarea lui Kapetanos), dar egalarea buzoienilor (Steluta?) a debusolat total jocul Stelei. Nici cadoul facut de arbitrul Mugurel Draganescu in min. 90 nu le-a fost de ajutor ros-albastrilor, lovitura de pedeapsa obtinuta la un pretins fault al lui Diogo asupra lui Kapetanos si executata slab de Nicolita fiind parata de Arcaba.

FC Timisoara – CFR Cluj 2-1 (2-1). Cisovsky (’27, ’32) / Didi (’45). Doua goluri marcate de timisoreni din faze fixe, prin fundasul central Cisovsky au facut diferenta in prima repriza, dar Didi a relansat meciul exact inainte de pauza. Repriza secunda a apartinut ceferistilor, care n-au reusit sa treaca de apararea bine organizata a banatenilor.

Astazi, de la ora 17:00, are loc ultimul meci al etapei, CS Otopeni – Rapid, transmis in direct pe GSP TV.

Etapa viitoare (31 octombrie – 2 noiembrie): Gloria Bistrita – FC Arges, CFR Cluj – Unirea Urziceni, Poli Iasi – Pandurii Tirgu Jiu, FC Vaslui – Gaz Metan Medias, Farul – FC Brasov, Universitatea Craiova – CS Otopeni, Dinamo – Steaua, Otelul Galati – FC Timisoara, Rapid – Gloria Bistrita.

Clasament

1. Dinamo              12        9          1          2          19-9   28 (^10)

2. Urziceni             12        9          0          3          23-10 27 (^9)

3. Timisoara           12        9          2          1          23-12 23 (^11) *

4. Steaua               12        6          4          2          20-10 22 (^4)

5. Craiova              12        6          3          3          18-13 21 (^3)

6. Arges                  12        6          3          3          18-13 21 (^3)

7. CFR                    12        5          4          3          17-9   19 (^1)

8. Otelul                  12        5          3          4          15-11 18 (0)

9. Brasov                12        4          6          2          9-5     18 (0)

10. Rapid               11        5          1          5          15-13 16 (-2)

11. Vaslui               12        5          1          6          10-12 16 (-2)

12. Pandurii           12        4          2          6          12-18 14 (-4)

13. Farul                 12        3          2          7          10-19 11 (-7)

14. Medias             12        3          2          7          15-26 11 (-7)

15. Iasi                    12        3          2          7          8-20   11 (-7)

16. Bistrita              12        2          2          8          10-16 8 (-10)

17. Otopeni            11        2          2          7          11-21 8 (-7)

18. Buzau               12        0          2          10        5-21   2 (-16)