Trei medalii pentru judoul juvenil iesean

joi, 18 noiembrie 1999, 00:00

La sfirsitul saptaminii trecute s-au desfasurat la Baia Mare campionatele nationale de judo pe echipe pentru juniori II si copii. La juniori II concursul a reunit la start 14 echipe, printre care s-a aflat si CSS Unirea Iasi. Sistemul a fost eliminatoriu, iesenii obtinind urmatoarele rezultate: 5-2 cu Metrorex Bucuresti, 6-1 cu Rapid Bucuresti, 7-0 cu LPS Pitesti (in semifinale) si 3-3 in finala cu echipa bacauana Condorii. Profesorul Mihai Pascal ne-a povestit ce s-a intimplat in meciul decisiv pentru titlul de campioana: "Am inceput prost, Razvan Curelariu si George Rotaru fiind invinsi la categoriile 50 si 55 kg. Marius Curelariu (61 kg) a egalat situatia, Razvan Grigoras (68 kg) si Gabriel Belosinschi (76 kg) au obtinut victorii, astfel ca inainte de ultimele doua meciuri conduceam cu 3-2. Cristian Onofras (85 kg) a terminat la egalitate, dupa ce a condus pina cu cinci secunde inainte de final. Din pacate, la categoria plus 85 kg, Stefan Miron a pierdut prin ippon si meciul s-a incheiat la egalitate. Bcauanii au cistigat insa la puncte, cu 30-25." De remarcat ca printre competitoare s-a aflat si Liberty Oradea, care nu s-a clasat decit pe locul 4. La fete, elevele pregatite de Angela Budaca si Viorel Hudac s-au clasat pe locul 3, la fel ca si echipa de copile (antrenoare Elena Dimitriu). Junioarele au fost invinse in semifinale de CSS Baia Mare, cu 4-3, in timp ce sportivele de la cea mai mica categorie de virsta au pierdut cu acelasi scor la Liberty Oradea. In finala mica, ele au invins cu 5-2 pe CSS Constanta. In fine, la copii, CSS Unirea Iasi (antrenori Florin Grosu si Ioan Moraru) s-a clasat pe locul 7. (D.S.)