CM de fotbal-Qatar 2022: Germania pleacă acasă cu coada între picioare

joi, 01 decembrie 2022, 23:30

Japonia și Spania s-au calificat din nebuna grupă E. Câteva minute a fost și Spania eliminată de Costa Rica

Ce nebunie a fost în ciudata grupă E a Cupei Mondiale!. Și ce domol începuseră ostilitățile! Germania deschisese scorul în meciul cu Costa Rica, prin Gnabry, după pasa lobată a lui Raum și 1-0 a rămas și la pauză. Dincolo, Alvaro Morata a înscris același unic  gol pentru Spania, după ce Japonia făcuse oleacă de valuri la început. La pauză merg favoritele, mână în mână. Necunoscutul antrenor japonez Moriyasu face la pauză schimbări uluitoare, precum la neverosimila victorie contra Germaniei.Mitoma și Doan au profitat de gafe uluitoare ale portarului Simon și ale puștiului de pe stânga, Balde, epigonul lui Jordi Alba. Apoi cei doi niponi nou introduși au creat faza golului doi, la care se părea că Tanaka a reluat o minge ieșită din teren cu întreaga circumferință. VAR, care are mai mulți ochi (și mai buni) decât camerele noastre TV a decis gol valabil.

În celălalt meci, Costa Rica a egalat prin  Yeltsin Tejeda (ce prenume!),  care a reluat un șut al lui Watson respins de Neuer. Nemții au atacat furibund, Musiala și Rüdiger au țintit barele și ”los tikos” a preluat conducerea la o fază confuză . Însă nemții lui Hansi Flick l-au redescoperit pe Kai Havertz și au obținut o victorie cu 4-2. Din nefericire pentru ei, aceasta nu a însemnat calificarea.

Pentru că, în celălalt meci, japonezii s-au apărat pe două rânduri (5+4) și spaniolii, liniștiți din partea cealaltă, au avut calificarea asigurată.

La meciul Germania – Costa Rica, pentru prima dată a condus la Cupa Mondială o brigadă feminină, condusă de Stéphanie Frappart.

Costa Rica – Germania 2-4 (0-1).

Marcatori: Tejeda ('59),  Neuer ('70- – autogol) /Gnabry ('10), Havertz ('73, '85), Füllkrug ('90+2).

Costa Rica: Navas – Fuller ('74-Bennette), Duarte, Watson, Vargas, Oviedo ('90+3 – Contreras) – Aguilera ('46-Salas), Borges, Tejeda ('90+3-Wilson), Campbell – Venegas ('74-Matarrita). Selecționer:Luis Fernando Suarez

Germania: Neuer – Kimmich, Süle ('90+3 – Ginter), Rüdiger, Raum ('66-Götze) – Goretzka ('46-Klostermann), Gündogan ('55-Füllkrug) – Gnabry, Musiala, Sané – Müller ('66-Havertz).Selecționer: Hansi Flick

Arbitru: Stéphanie Frappart (Franța)

Cartonașe galbene: Duarte

Japonia – Spania 2-1 (0-1)

Marcatori: Doan ('48), Tanaka ('53) / Morata '12)

Japonia: Gonda – Itakura, Toshida, Taniguchi – J.Ito, Morita, Tanaka ('87-Endo), Nagatomo ('46-Mitoma) – Kamada ('69-Tomiyasu), Maeda ('62-Asano), Kubo ('46-Doan). Selecționer:Hajime Moriyasu.

Spania: Simon – Azpilicueta ('46- Carvajal),Rodri, P.Torres, Balde ('68-Alba) – Busquets – Gavi ('68-Fati), Pedri – Williams ('57-F.Torres), Morata ('57-Asensio), Olmo. Selecționer: Luis Enrique

Arbitru: Victor Gomes (Africa de Sud)

Cartonașe galbene; Itakura, Taniguchi, Yoshida

Grupa E, clasament final: 1. Japonia – 6 p (4-3): 2. Spania – 4 p (9-3); 3. Germania – 4 p (6-5): 4.Costa Rica –  p (3-11)