CM de fotbal-Qatar 2022: Meciurile de astăzi. Amintirea dureroasă a ghanezilor

vineri, 02 decembrie 2022, 02:43

Serbia-Elveția și Ghana-Uruguay sunt meciuri decisive pentru calificare. Azi se stabilește programul optimilor

Cu partidele din grupele G și H se încheie astăzi faza grupelor și se va definitiva tabloul optimilor de finală. Comparativ cu celelalte grupe, situația în aceste ultime grupe este ceva mai simplă. Brazilia, chiar cu jucători menajați, nu poate pierde în fața Camerunului, nici Coreea de Sud nu are șanse prea mari în fața Portugaliei, chiar fără Cristiano Ronaldo. Sau, mai ales fără Cristiano. Africanii și asiaticii amintiți au șansele lor, mai mult teoretice. Brazilia a bătut de două ori pe ”neîmblânziți” (3-0 în 1994, 4-1 în 2014). Singurul meci între coreeni și lusitani a fost în ediția de pomină 2002, disputată în Extremul Orient, când Coreea a câștigat cu 1-0 după un arbitraj scandalos, eliminând Portugalia din grupe.

Simplificând calculele rămân două meciuri cheie: Serbia – Elveția (grupa G) și Ghana-Uruguay (H). cu șansa remizei pentru helveți și ghanezi. La Cupa Mondială, fosta Iugoslavie a învins Elveția cu 3-0 în 1950, iar cantonarii au depășit Serbia cu  2-1 în ediția trecută din Rusia, marcatori fiind Shaqiri și Xhaka (kosovari de origine, spre amarul sârbilor), respectiv, Petrovic. Toți trei ar putea fi, prezenți și în această seară Ghana și Uruguay au făcut un sfert de pomină în 2010. A fost 1-1 (marcatori, Muntari și Forlan) in ”prelungirile prelungirilor”, legendarul Asamoah Gyan a ratat un penalty care ar fi dus, pentru prima oară, Africa în semifinală. La lovituri de departajare, Gyan a transformat, dar ”The Black Stars”  au pierdut. Au ocazia acum să se revanșeze.

Ghana-Uruguay (ora 17:00, Al-Wakrah, grupa H)

Arbitru: Daniel Siebert (Germania)

Coreea de Sud- Portugalia (ora 17:00, Al-Rayyan, grupa H)

Arbitru: Facundo Tello (Argentina)

Clasamentul gupei H: 1.Portugalia- 6 p (5-2): 2.Ghana – 3 p (5-5); 3.Coreea de Sud – 1 p (2-3): 4. Uruguay – 1 p (0-2).

Serbia – Elveția (ora 21:00, Doha, grupa G)

Arbitru: Fernando Rapallini (Argentina)

Camerun-Brazilia (ora 21:00,Lusail, grupa G)

Arbitru: Ismail Elfath (SUA)

Clasamentul grupei G: 1. Brazilia -6 p (3-0); 2.Elveția –  3 p (1-1); 3. Camerun – Serbia- 1p (3-4): 4. Serbia – 1 p (3-5).