FOTBAL – Poli a luat o mică gură de oxigen la Cluj, dar rămâne în continuare candidată la retrogradare. Explicaţiile victoriei

miercuri, 06 septembrie 2023, 01:50

Problema atacantului împins rămâne nerezolvată

Câteva dintre numeroasele riduri de îngrijorare pe care Politehnica Iaşi le-a semănat cu mână largă pe frunţile suporterilor ei în acest modest start de sezon s-au mai atenuat luni, după succesul obţinut la Cluj-Napoca în faţa echipei locale Universitatea. Victoria, venită la câteva zile după unul dintre cele mai usturătoare eşecuri din istoria fotbalului local, 0-3 în Cupa României, la Zalău, cu o echipă de Liga a III-a, SCM, a dat o guriţă de oxigen trupei ieşene, care a rămas însă în groapa Ligii I.

Succesul de la Cluj pare nedrept dacă luăm în calcul statistica (8-9 la şuturi, 4-3 la şuturi pe poartă, 6-1 la cornere) şi aspectul meciului, U fiind mai mereu la butoane, în special în prima repriză. Iaşi a reuşit să obţină trei puncte în primul rând inspiraţiei lui Roman, care a taxat de două ori lipsa de decizie a stoperului clujean Miron.

În al doilea rând trebuie subliniat faptul că Politehnica a fost mult mai proaspătă faţă de echipa din Ardeal, oaspeţii speculând problemele fizice ale clujenilor, anticipate de Ziarul de Iaşi, gazdele jucând, în plus, conform specificului locului, lent.

A treia explicaţie a succesului oaspeţilor ţine de atitudinea etalată luni, la reluarea partidei începută duminică şi oprită în minutul 53 din cauza ploii torenţiale. În mini-repriza de la începutul săptămânii, mai ales pe final, jucătorii ieşeni au fost decişi, curajoşi, ei înţelegând că în modestul fotbal românesc partidele pot fi câştigate dacă te dăruieşti, mai ales când ai în faţă un adversar subţire, cum e U.

Analiza tactică

Nu în ultimul rând, succesul cu Universitatea a fost generat şi de duelul tactic al celor doi antrenori. În loc să pună accent pe desfacerea jocului pe benzi, mai ales că acolo avea jucători de viteză (I. Stoica, V. Gheorghe, chiar şi Chipciu), tehnicianul gazdelor, Ioan Ovidiu Sabău, s-a bazat în ofensivă pe centrări înalte, pradă uşoară pentru Samayoa şi Ilie. Stoperii oaspeţilor l-au bătut net pe D. Popa, atacant care nu excelează la jocul aerian, ardelenii neavând nici jucători din linia a doua buni la jocul de cap. Nu numai neinspiraţia lui Sabău a contat tactic, ci şi deşteptarea antrenorului ieşean Leo Grozavu, care, în sfârşit, a înţeles că modulul 4-4-2, cu romb la mijloc, pe care a tot insistat în startul sezonului, nu îmbracă bine Politehnica. La Cluj, Iaşul a mers pe un 4-5-1, cu repetate repoziţionări de la mijloc în sus. Jatoba a stat des alături de închizătorul Marchioni, situaţii în care Gheorghiţă avansa pe dreapta, Roman în zona lui Miron, iar Luis Phelipe în cea a lui Oancea. Urcările celor trei şi plasarea în permanenţă a unui om în coasta creierului clujenilor, Nistor, a incomodat vizibil construcţia gazdelor, lucru care a dat linişte unei defensive ieşene care a rulat sigur, şi a scăpat în premieră în acest sezon fără gol primit. S-a dovedit astfel că intenţiile lui Grozavu de până acum, de a controla meciurile, nu au fost inspirate (posesia nu-ţi aduce puncte!), transformarea Politehnicii într-o echipă reactivă generând puncte.

În ciuda victoriei, în jocul oaspeţilor au fost numeroase neajunsuri, în special duminică, iar problema atacantului împins a rămas nerezolvată. La Cluj, rolul amintit a fost îndeplinit, pe rând, de Ion, Luis Phelipe şi Vojtus, niciunul nefiind însă periculos, deşi cuplul de fundaşi centrali ai gazdelor, Miron – Mitrea, era extrem de vulnerabil.

Trăgând linie, un succes care, după cum recunoştea Grozavu, nu trebuie supralicitat, Poli având mult de muncă până să ajungă o echipă care să arate a trupă de mijlocul clasamentului, aşa cum e planul. Din această cauză, pauza competiţională din această perioadă, generată de acţiunile echipelor naţionale, prinde perfect unei formaţii care e obligată să-şi ridice serios nivelul începând cu jumătatea lui septembrie, pentru a justifica uriaşele investiţii făcute în echipă şi a atinge obiectivul.

Poli a renunţat la un jucător de naţională adus în vară, fără ca acesta să joace în Copou

Politehnica Iaşi a reziliat contractul cu Dumitru Celeadnic. Achiziţionat în vară, după promovarea lui Poli în Liga I, portarul naţionalei Republicii Moldova a plecat din Copou fără a bifa un minut în tricoul formaţiei ieşene. Celeadnic fusese adus de la Şerif Tiraspol, echipă la care jucase inclusiv în grupele Champions League. De pildă, în octombrie 2021 jucătorul amintit fusese titular în disputa de la Milano dintre Internazionale şi Şerif.

Ceilalţi trei fotbalişti puşi pe lista de transferări, Risto Jankov, Sorin Şerban şi Shayon Harrison, nu mai pot pleca la echipe din România, ţară în care campania de transferări s-a încheiat marţi.