Frica păzeşte bostănăria, dar costă!

marți, 26 februarie 2019, 02:50

Prudenţa excesivă etalată în faţa unui adversar palid, care a jucat cu un om în minus, a costat scump Politehnica. Iaşul a pierdut în faţa CFR şi, în loc să aibă calificarea în play-off la mâna ei, depinde de o doză importantă de şansă înaintea ultimei runde a sezonului regulat

Politehnica Iaşi putea să fie la mâna ei în lupta pentru calificarea în play-off-ul Ligii I de fotbal. Dacă trecea sâmbătă, acasă, de CFR Cluj, în penultima etapă a sezonului regulat, Poli urca pe locul VI şi, cu o victorie la Piteşti, în ultima rundă, în faţa FC Hermannstadt, obţinea viza pentru prima grupă valorică, indiferent de rezultatul disputei dintre Viitorul Constanţa şi FC Botoşani. Mai mult, dacă era ajutată de jocul rezultatelor, Iaşul putea să prindă play-off-ul şi cu un egal sau chiar o înfrângere cu sibienii!

Poli a pierdut însă contra CFR şi poate atinge obiectivul într-un singur mod, care cuprinde o doză ridicată de şansă: să învingă la Piteşti, iar la Ovidiu rezultatul să fie egal.

Dezamăgirea este cu atât mai mare cu cât Iaşul a prins sâmbătă un CFR de bătut. Măcinaţi de tensiuni pe toate palierele, cu probleme financiare, cu un antrenor interimar, multe absenţe importante şi, foarte important, rămaşi în zece încă din minutul 17, ardelenii au reprezentat o replică palidă a echipei care a cucerit titlul anul trecut. Poli nu a reuşit să speculeze nici paloarea oaspeţilor, nici avantajul terenului propriu, nici faptul că a jucat în superioritate numerică. Practic, un fel de dublă superioritate numerică, pentru că, sâmbătă, prăfuita expresie, “au jucat în 12 datorită publicului” poate fi scoasă in sertar şi aplicată Politehnicii/

Principala hibă a moldovenilor a fost lipsa de vigoare ofensivă. Mizând la creaţie, lângă Platini, pe un Zaharia ori Petre, titularizându-l pe Rus, după o lungă absenţă, în locul unui Bosoi ales în echipa etapei trecute, ex-clujeanul fiind discret pe plan ofensiv,

dându-i credit total lui Garros, antrenorul gazdelor, Flavius Stoican, nu a reuşit deloc să destabilizeze defensiva oaspeţilor. Iaşul a fost palid în atac, doar Mihalache şi urcările lui Sin aducând ceva culoare. Surprinzător, tehnicianul nu a mutat nici când a avut superioritate numerică, jucând prudent, cu doi mijlocaşi de profil defensiv şi doi stoperi în faţa unei trupe care a mizat pe o improvizaţie ca vârf, rezerva Costache. Abia în minutul 74, Stoican a mutat ceva mai ofensiv, însă închizătorul sacrificat pentru a-i face loc lui Sanoh a fost Mihalache, nu Cioinac, deşi “Mache” era singurul care mai împingea jocul în atac. Sanoh a trimis singurul şut pe poartă al Iaşului, însă a fost prea puţin pentru a trece de o trupă în faţa căreia nu şi-a creat nicio ocazie clară!. Acest lucru confirmă că Poli are grave probleme ofensive în acest an, în ultimele cinci reprize trupa lui Stoican trimiţând doar două şuturi cadrate!

Iar dacă în ultimele două meciuri paloarea atacului era compensată de siguranţa defensivă, sâmbătă şi apărarea a greşit nepermis, golul încasat în ultimul minut de prelungiri fiind urmarea unor erori mari ale experimentaţilor Frăsinescu şi Gardoş, care nici nu au fost ajutaţi de coechipieri.

Drept urmare, Politehnica a pierdut şi a ajuns la mâna Fortunei înaintea ultimei runde… (Ovidiu MINEA)

Poli- catalog

Miño (4,5) – nu a avut ce apăra.

Rus (4,5) – s-a simţit că a lipsit mult timp.

Gardoş (4) – ezitant în meci, nu avea voie să fie depăşit de Ţucudean la faza golului.

Frăsinescu (4) – prestaţie bună, umbrită de pasa greşită, care a generat apoi golul.

Sin (5,5) – a încercat multe, a reuşit puţine.

Mihalache (6) – din nou a fost cel mai bun jucător ieşean.

Cioinac (4) – multe erori, rigid.

Platini (4,5) – câteva încercări.

Petre (4) – fragil, putea obţine un penalty.

Zaharia (4) – nimic.

Garros (4) – nicio fază în care să fie periculos.

Nascimento (5) – câteva pase bune.

Sanoh (5) – a impulsionat o idee atacul.

Burlacu a intrat în minutul 80.

Duminică, Poli îşi joacă soarta

Partidele din ultima etapă a sezonului regulat  care contează pentru calificarea în play-off-ul Ligii I, FC Viitorul – FC Botoşani şi FC Hermannstadt – Politehnica Iaşi, se vor disputa ambele, duminică 3 martie, de la ora 17:00, conform programării stabilite de Liga Profesionistă de Fotbal (LPF). În aceeaşi zi, de la ora 20:00 are loc partida CFR Cluj – Sepsi Sfântu Gheorghe. Celelalte partide ale etapei se vor disputa astfel: Dinamo Bucureşti – Concordia Chiajna (vineri, ora 20:00), Gaz Metan Mediaş – Dunărea Călăraşi (sâmbătă, 13:00), FC Voluntari – FCSB (sâmbătă, 19:00) şi CSU Craiova – Astra Giurgiu (luni, 20:00). Partidele vor fi transmise de canalele LOOK, TELEKOM şi DIGI