Supercupe cu goluri multe

marți, 14 august 2018, 01:43

Lewandowski a dat recital în Supercupa Germaniei. În cea a Spaniei, disputată în Maroc, s-a folosit sistemul VAR

Campioana Bayern München a învins, duminică, la Frankfurt, cu scorul de 5-0, echipa Eintracht Frankfurt, deţinătoarea Cupei, şi a câştigat pentru a şaptea oară, a treia oară consecutiv, Supercupa Germaniei. Robert Lewandowski, s-a distrat cu apărarea celor de la Frankfurt. A spart gheaţa în minutul 21, iar după doar patru minute, a dublat avantajul bavarezilor. Acelaşi Lewandowski a reuşit hattrick-ul în minutul 54. Adversa din supercupa Germaniei nu a avut reacţie în faţa forţei echipei antrenorului Niko Kovac.  Kingsley Coman şi-a trecut şi el numele pe tabelă şi tot el i-a pasat decisiv lui Tiago Alcantara, în minutul 85 pentru 5-0. . Pentru echipa lui Kovac au jucat şi veteranii Ribéry şi Robben, titulari. Doar francezul a jucat tot meciul. Olandezul a fost înlocuit de Coman în minutul 57. Cele două echipe au fost adversare şi în finala Cupei Germaniei, la 19 mai, când s-a impus Eintracht cu scorul de 3-1. Bayern Munchen a mai câştigat Supercupa Germaniei în 1987, 1990, 2010, 2012, 2016 şi 2017

*  FC Barcelona a câştigat pentru a 13-a oară în istorie Supercupa Spaniei. La Tanger, în Maroc, Messi & Co. s-au impus cu 2-1 în faţa celor de la Sevilla.  Scorul a fost deschis de andaluzieni. Sarabia a marcat în minutul 9, în timp ce pentru catalani au înscris Gerard Piqué în minutul 42 şi Ousmane Dembélé în minutul 78.  Sevilla putea trimite meciul în prelungiri dacă ar fi transformat penalty-ul din minutul 90, dar Ben Yedder a executat mult prea slab şi i-a dat ocazia lui Ter Stegen să se revanşeze. Ediţia din acest an a Supercupei Spaniei a fost primul joc oficial dintr-o competiţie spaniolă la care s-a folosit sistemul VAR. Sevilla chiar a avut nevoie de acest sistem după ce a deschis scorul. În plus, în premieră, confruntarea contând pentru Supercupă s-a disputat într-o singură manşă şi în afara Spaniei, la Tanger, în Maroc. FC Barcelona este câştigătoarea campionatului şi a Cupei Spaniei, iar FC Sevilla este finalista Cupei Spaniei. Catalanii au mai câştigat Supercupa Spaniei de 12 ori, începând din 1983. îÎaintea ediţiei din 2018, precedenta Supercupă câştigată de catalani datează din 2016, când adversară a fost tot Sevilla (2-0 în tur şi 3-0 în retur).