Antrenament pentru Europa

marți, 21 martie 2006, 22:10

Lasind locul sferturilor de finale ale Cupei Romaniei, campionatul Ligii Nationale de handbal masculin s-a intrerupt timp de zece zile dar se va relua miine cu etapa a 20-a. Pentru iesenii de la Politehnica pauza va fi si mai scurta atita vreme cit ei au acceptat solicitarea bucurestenilor de la Steaua de a disputa partida directa in avans, pentru a permite semifinalistei Challenge Cup o zi in plus de repaus pina la prima mansa, de simbata, cu croatii de la Agram-Medvescak Zagreb. Sub impulsul intilnirii din tur, cind bucurestenii s-au impus cu 26-24 dupa un joc condus detasat de ieseni vreme de trei sferturi din timp, oaspetii nu ascund ca vor sa-si vinda scump pielea si sa profite de oboseala fizica a adversarului (angajat pe trei planuri, campionat, cupa si cupe europene). Si chiar daca Steaua are gindurile canalizate pe parcursul din Europa, statutul de favorita ramine in confruntarea cu echipa lui Costel Schender, cea care a mai prins ceva curaj dupa succesul reconfortant din etapa precedenta, cu CSM Medgidia.
Celelalte partide ale etapei: Universitatea Resita – HCM Constanta (in tur 30-36), CSM Medgidia – Uztel Ploiesti (35-37), Romvag Caracal – Lignitul Tg. Jiu (27-32), Dinamo Bucuresti – CSM Oradea (38-30), Minaur Baia Mare – Dinamo Brasov (27-28) si Armatura Cluj – Poli-Izometal Timisoara (25-28).