Bogdan Tarus s-a dezlantuit la Rieti

luni, 06 septembrie 1999, 23:00

Duminica seara, a avut loc la Rieti (Italia) ultimul concurs atletic contind pentru divizia secunda a circuitul Grand Prix IAAF. La aceasta reuniune am putut consemna o neasteptata victorie romaneasca in proba de saritura in lungime. Tinarul atlet Bogdan Tarus a prins la Rieti forma maxima pe care o asteptam la Mondiale si, cu o saritura de 8,20 m, s-a clasat pe locul I, lasind in urma saritori mai consacrati ca Cheikh Touré (Franta – 7,97 m) si Jai Taurima (Australia – 7,96 m – locul IV la Sevilla). Cea de-a doua prezenta romaneasca in acest concurs a fost cea a Elenei Hila, clasata a V-a la greutate, cu 17,57 m. Proba a fost cistigata de Svetlana Kriveleva (Rusia) cu 19,66 m, urmata de Tressa Thompson (SUA) si Krzysztina Danilczyk (Polonia).
In aceasta seara, la Berlin are loc ultimul concurs din cadrul circuitului "Golden League", Marele Premiu ISTAF. Printre concurenti, se afla si cei doi candidati la jackpot, Gabriela Szabo si Wilson Kipketer. Pentru intrecerea care ne intereseaza, organizatorii concursului au preferat 5000 m in loc de 3000 m, astfel ca Gabi va trebui sa-si dovedeasca din nou superioritatea mondiala pe distanta pe care a triumfat la Mondialele de la Sevilla. Romanca va lua startul la ora 21.25, in proba de 5000 de metri, in timp ce Kipketer va porni in cursa de 800 m, la ora 22.10. (Nic. G)