Dinamo l-a fericit pe Gigi Becali

marți, 08 mai 2007, 22:06

Jucind corect, la victorie, "ciinii rosii" au invins pe CFR Cluj cu 1-0, prin golul marcat de Adrian Cristea, facind un imens serviciu Stelei
Suspiciunile privitoare la meciul Dinamo – CFR Cluj (meciul a fost blocat de catre casele de pariuri!)  s-au risipit chiar inainte de start, gazdele introducind formula standard, cu exceptia lui Niculescu, Danciulescu (ambii suspendati) si Margaritescu – accidentat. Clujenii au luptat cu multa ambitie in prima repriza, fiind invinsi doar de sutul din lovitura libera de la 20 m al lui Cristea, la radacina barei, cu pamintul. In min. 44, fundasul clujean Panin a vazut al doilea cartonas galben, antrenorul Cristiano Bergodi sacrificind cel mai periculos atacant, Surdu, pentru a astupa gaura de pe flancul sting. Repriza a mai fost punctata de doua grave erori de arbitraj: un penalty refuzat clujenilor la Galiassi si un ofsaid semnalizat aiurea la o patrundere a lui Zé Kalanga. Repriza secunda, mai anosta, a consemnat o dominare haotica a clujenilor (12-4 raport total de cornere pentru CFR) , care au ratat in min.60 imensa sansa a egalarii: bara laterala a lui Semedo, din 8 metri. Pe final, dinamovistii au avut doua sanse de a-si mari avantajul, dar meciul s-a incheiat cu un rezultat care a aratat corectitudinea virtualilor campioni, care au jucat pentru victorie, chiar impotriva propriului interes european. In celalalt meci al etapei, disputat ieri la Craiova, Universitatea a invins Jiul cu 2-0 (0-0), prin golurile marcate de Njock (’56) si Dina (’74).

Steaua si buturuga mica
Chiar daca este greu de crezut, o confruntare in Ghencea dintre Steaua si o echipa cu un picior in Liga a II-a, Ceahlaul Piatra Neamt, reprezinta meciul zilei de astazi. Indisponibilitatile devenite o problema cronica a echipei "militare" face meciul din Ghencea deosebit de greu, pentru ca nemtenii se vor lupta ca inecatii, pentru un punct sau poate toate trei. Pentru ca iluziile Ceahlaului sa capete contur, nu este suficienta doar o minune in Ghencea, ci ar trebui ca si celelalte echipe aflate in zona retrogradarii, mai ales Farul si UTA sa se impiedice.