miercuri, 30 iulie 2003, 23:00

Rapid: Dossey – Iencsi, Maftei, Perja – Badoi, Illyes (’79 – Makinwa), Ziyati, Godfroid, Soava – Niculae (’57 – Lutu), Bratu (’88 – Nita). Antrenor: Mircea Rednic.
Anderlecht: Zitka – Deschacht, Tihinen, Kompany, Doll – Seol, Baseggio, Hasi, Lovre – Jestrovic (’74 – Mornar), Dindane. Antrenor: Hugo Broos.
Arbitri: A. Stredak – M. Ruzharsky, R. Slysko.
Mircea Rednic nu a reusit niciodata o victorie in fata celor de la Anderlecht, in noua ani de cariera de jucator in Belgia. Nici cu Standard, nici cu St. Truiden. De aceea, si-a dorit cu multa ardoare sa obtina aceasta satisfactie ca antrenor. L-a avut alaturi pe Emmanuel Godfroid, un alt „liegez” cu ura pe Anderlecht. Dorinta nu este intotdeauna sinonima cu putinta. Chiar de la inceputul meciului s-
a vazut, ca, in ciuda ambitiei giulestenilor, Anderlecht stapineste jocul, favorizata si de terenul moale cauzat de ploaia care a muiat gazonul in ultimele zile. Chiar daca Soava a trimis primul sut spre poarta (min. 8), s-a vazut ca, atunci cind ies pecontratac, „belgienii” (numai patru jucatori din primul „11” se pot numi asa) pot sa-i faca zile grele noului portar Dossey. Incursiunile coreeanului Seol Ki-hyeon pe
ambele flancuri i-au chinuit permanent pe fundasii lui Rednic, care, in frunte cu Iencsi, s-au aratat mereu depasiti. Anderlecht s-a aparat grupat, fara prea multa preocupare pentru acuratete, iar maniera permisiva de arbitraj a slovacului Stredak i-a avantajat pe bruxellezi. Minutele cele mai bune ale Rapidului s-au consumat in perioada 30-35, cind sutul lui Bratu (cam telefonat de la 16 m), patrunderea urmata de o preluare ca la carte si un sut din unghi peste poarta a lui Niculae si lovitura libera executata surprinzator direct de catre Godfroid puteau, cu putina sansa, sa schimbe tabela. De partea cealalta, Seol i-a dat mari emotii lui Dossey in min. 13, cind iesirea necontrolata a ghanezului putea inchide jocul.
Si repriza secunda a inceput cu dominarea, nu prea consistenta, a Anderlechtului. Dupa un alt sfert de ora de neputinta, Mircea Rednic a facut o mutare surprinzatoare, introducindu-l pe Lutu in locul lui Daniel Niculae. S-a mizat, probabil, de clarviziunea si tehnica ex-olteanului, numai ca Lutu, in ciuda unor pase excelente, a avut darul de a pierde timpi pretios in putinele faze de atac giulestene. Anderlecht a avut o ocazie imensa in min. 78, cind sutul lui Baseggio a fost respins la disperare cu piciorul de catre Dossey. Cinci minute mai tirziu, Bratu si Soava n-au stiut sa profite de o neintelegere intre portarul Zitka si Kompany, iar in ultimele minute, am asistat la forcingul echipei din Bruxelles,
care au mai avut sansa victoriei, prin sutul din unghi al lui Lovre, respins cu pumnul de portarul giulestean. In min.90, Makinwa nu a ajuns la centrarea perfecta a lui Nita si meciul se incheie cu belgienii plimbind mingea, multumiti de rezultat. In finalul partidei, Bratu (care, marcat de evenimentele recente, a evoluat modest) a fost fluierat de suporterii giulesteni, la schimbarea sa cu Robert Nita. Sanse de calificare pentru Rapid mai exista, un 1-1, saptamina viitoare la Bruxelles, mai ales ca in ultimii ani formatia bucuresteana s-a dovedit mai redutabila in deplasari, decit pe teren propriu. Pentru acest deziderat, antrenorul Rednic mai are destul de lucru la omogenizarea echipei (Nic. G)