N-ajunge un singur sfert

duminică, 16 decembrie 2007, 22:54

Poli-National: Suetina (7), Causan (9, 1×3), Bordeianu (13, 1×3), Panait (22), Lazar (8). Au mai jucat: Birsan (5), Tecoanta, Gavrilescu si Borcila.

U-TCRE: Ardelean (29, 3×3), Cosel (8, 2×3), Orosz (17, 3×3), Pop (4), Hutanu (12). Au mai jucat Morosanu (4), Giurgiu (6, 2×3), Dunca si Chioran (2).

La cit de modest a jucat in acest sezon, Politehnica-National a reusit sa arate si o alta fata in primul sfert al partidei de simbata. O aparare buna si un atac elaborat care a avut-o ca virf de lance pe juna Panait, inspirata de aceasta data, au facut ca tabela sa arate avantaj permanent pentru gazde si, in final, egalitate, cita vreme oaspetele au reusit sa domine la un singur capitol, duelul dintre Ardelean si Suetina.

Insa, dupa ce ne-au incintat in prima parte iesencele au revenit la vechile metehne. Panait a mai mers putin apoi fost marcata mai strins si nici n-a mai fost jucata, s-au inmultit aruncarile fara succes de la distanta, Ardelean a facut ce-a vrut din Suetina si greselile nefortate au inceput sa curga cu nemiluita pentru o medie care a depasit nivelul din acest tur de campionat.

Tecoanta n-a reusit nici acum sa aduca ceva imbunatatiri in joc, Birsan a exagerat iar cu actiunile personale, sub panou gazdele n-au contat astfel ca n-a fost greu pentru clujence sa rupa echilibrul definitiv si sa se duca pina la 28 de puncte avans.

In ultimul sfert Bordeianu s-a trezit brusc, Causan a marcat primul cos de la distanta in min. 28 pentru echipa care acumulase pina atunci 17 aruncari consecutive nereusite (?!?) si Politehnica-National a cistigat sfertul dar in conditiile in care U-TCRE a mai tinut o singura titulara in teren, Andreea Orosz.

Celelalte rezultate ale etapei a X-a: Teleorman Alexandria – Rapid Bucuresti 65-66, ICIM Arad – CSM Oradea 79-47, Sportul Studentesc Bucuresti – Somes Dej 82-45, CSS-LMK Sf. Gheorghe – CET Govora 63-43, Olimpia Bucuresti – Municipal Tirgoviste 29-54.

Ultima etapa din tur, (miercuri, 19 decembrie): ICIM – Teleorman, CSM Oradea – Rapid, CET – Somes, Municipal – U-TCRE, CSS-LMK – Sportul Studentesc, Olimpia – Politehnica-National.