Halep şi Cahill fac prăpăd la Melbourne

luni, 10 ianuarie 2022, 02:43

Simona a câştigat primul turneu din capitala statului Victoria, iar noua elevă a lui Darren, pe cel de-al doilea

* Simona Halep a câştigat al 23-lea turneu din cariera sa, primul după septembrie 2020, când a obţinut victoria în competiţia de la „Foro Italico” din Roma. În finala turneului Melbourne Summer Set 1 (150 WTA) Simona a dispus, clar, scor 6-2, 6-3 de rusoaica Veronika Kudermetova (31 WTA). Aceasta s-a calificat în finală beneficiind de retragerea principalei favorite, japoneza Naomi Osaka. Simona a făcut un meci foarte bun, dictând ritmul mai mereu,cu excepţia începuturilor de seturi. Partida s-a încheiat în 74 de minute. În semifinala de sâmbătă, românca a învins-o la fel de uşor, scor 6-3, 6-2 pe chinezoaia Zheng Qinwen (126 WTA).Imediat după calificarea în finală, Simona a anunţat că a decis, împreună cu antrenorul ei, Daniel Dobre, să renunţe la turneul de la Sydney de săptămâna viitoare, pentru a nu forţa înainte de Australian Open, turneu de Grand Slam care va începe pe 17 ianuarie. Prin succesul de la Melbourne, Simona şi-a asigurat o ascensiune de cinci locuri în clasamentul WTA, urmând a se situa,începân de astăzi pe locul XV.

* România a avut o semifinalistă şi în celălalt turneu,Melbourne Summer Set 2. Irina Begu şi jucătoarea sârbă, Nina Stojanovic, au pierdut în penultimul act în faţa cuplului Bernarda Pera / Katerina Siniakova (SUA / Cehia,nr. 2), scor 7-6, 1-6, 5-10, echipă care a câştigat şi finala cu perechea Tereza Martincova / Mayal Sherif (Cehia/Egipt), scor 6-2, 6-7, 10-5. La simplu, victoria a revenit americancei de 20 de ani, Amanda Anisimova (78 WTA), cea care le eliminase pe Sorana Cîrstea şi Irina Begu. Amanda a câştigat finala cu Aliaksandra Sasnovici (107 WTA, Belarus) scor 7-5, 1-6 6-4. Amanda, care de la acest turneu este pregătită de Darren Cahill (fostul antrenor al Simonei Halep). suferit o accidentare la coapsa stângă, la scorul de 7-5, 0-4. Ea a câştigat game-ul al cincilea din setul secund şi a cerut imediat time-out medical. Anisimova a pierdut apoi cinci jocuri consecutive şi se părea că va rata trofeul. Însă de la 0-3 în setul decisiv, ea a reuşit să câştige şase din următoarele şapte jocuri şi să se impună după două ore şi nouă minute.

* Astăzi, încep la Melbourne calificările pentru Australian Open. Adversarele sportivelor române în primul tur: Mihaela Buzărnescu (122 WTA) – Ysaline Bonaventure (Belgia, 238); Irina Bara (138) – Mariam Bolkvadze (Georgia, 176); Alexandra Ignatik (208) – Katharina Gerlach (Germania, 228); Irina Fetecău (211) –Martina Trevisan (Italia, 112): Gabriela Lee (218) – Kamilla Rahimova (Rusia, 120); Cristina Dinu (256) – Cristina Burcsa (Spania,161).Pe tabloul principal al turneului de Grand Slam figurează Simona Halep, Sorana Cîrstea, Irina Negu, Jaqueline Cristian şi Gabriela Ruse

* Liderul WTA, australianca Ashleigh Barty, a câştigat, ieri, finala turneului de categorie WTA 500 de la Adelaide. Ea a întrecut-o, în ultimul act, cu scorul de 6-3, 6-2, pe Elena Rîbakina (14 WTA). În semifinale, Barty a învins-o cu 6-2, 6-4 pe poloneza Iga Swiatek (9WTA), iar Rîbakina (14 WTA) a dispus cu 6-4,6-3 de japoneza Misaki Doi (105).

*Două românce sunt înscrise la turneul WTA 500 de la Sydney, din această săptămână. Gabriela Ruse (87 WTA) a trecut în primul tur de calificări, scor 6-3,6-0 de australiana cu wild card, Alexandra Osborne (772 WTA). Pentru a ajunge pe tabloul principal, Gabriela va trebui să treacă, astăzi, de franţuzoaica Fiona Ferro (107). Acolo este înscrisă direct Jaqueline Cristian (71) care joacă în primul tur cu australianca Priscilla Horn (263). Însă dacă o bate pe Priscilla, pe Jaqueline o aşteaptă nimeni alta decât Ashleigh Barty.

*Finale ATP: Rafael Nadal (Spania, 6 ATP) – Maxime Cressy (SUA, 112) 7-6, 6-3 la Melbourne; Gaël Monfils (Franţa, 21) – Karen Hacianov (Rusia,29) 6-4, 6-4 la Adelaide.