Viceprimarul Vasile Dumitriu, sustinator al handbalistelor iesene

duminică, 13 septembrie 1998, 23:00

Prima evolutie in cel de-al doilea esalon a handbalistelor de la CSM Iasi a insemnat nu numai o victorie la un scor concludent. Prin ceea ce au aratat in teren, deocamdata doar in compania unui adversar modest, iesencele pot readuce spectatorii alaturi de handbal, mai ales ca, simbata, in Polivalenta, printre suporteri echipei iesene s-au aflat si viceprimarul orasului, Vasile Dumitriu, directorul SC Iasi XXI, Romeo Olteanu si consilierul judetean Adrian Girlea. Cunoscindu-se destul de bine din Divizia B, unde ambele echipe au evoluat in sezonul trecut, cele doua adversare au ignorat perioada de tatonare, trecind direct la goluri. Prima reusita a apartinut romascancei Demeterca, egalitatea fiind restabilita de Chitoroaga, iesencele egalind si la 2, prin Grosu, dupa ce tot oaspetele au condus in urma reusitei interului Tutu. Abalasei este cea care aduce pentru prima oara pe CSM Iasi in evantaj, dupa care gazdele se desprind decisiv, diferenta de valoare dintre cele doua combatante fiind reflectata, treptat, si de tabela de marcaj: 4-2 (Lenuta Bors); 5-2 (Ionescu); 7-3 (Pinteala – din 7m.); 8-3 (Tanu – handbalista transferata de la Arpexim Pitesti); 9-3 (Abalasei). Romascancele nu profita de eliminarea pentru 2 minute a pivotului Grosu, inscriind intr-o perioada de zece minute doar o singura data, prin Tutu. Tehnicianul romascan Ion Holban cere time-out, dar Tutu nu intelege ce-i cere antrenorul, ratind imediat o aruncare de la 7m. Dar, un minut mai tirziu isi ia revansa, cind termina cu gol o actiune personala: 10-5. De aici si pina la pauza oaspetele vor mai inscrie doar de doua ori: Tutu a transformat o aruncare de la 7m. iar pivotul Demeterca, dupa ce a spart blocajul advers, a marcat din plonjon. In acest timp, iesencele au avut o perioada foarte prolifica, pe lista marcatorilor inscriindu-se Abalasei (11-5), Pinteala (12-5), Grosu (13-5), iar Abalasei (14-5 si 15-5) si din nou Pinteala (16-5). Finalul primei reprize a apartinut ex-bacauancei Ionescu, care a reusit doua goluri spectaculoase de pe extrema.
Dupa pauza, Spatariu, excelenta pina atunci, este inlocuita cu Ghiuzan, in teren evoluind si Ana Grigoras, care isi face remarcata prezenta printr-un gol de pe semicerc, in urma unei pase de la Lenuta Bors: 20-7. Insa, prima reusita a celui de-al doilea mitan a apartinut extremei Tanu, dupa care a intrat in "mina" Lenuta Bors. Aceasta, dupa o pauza de peste un an, a tinut prin evolutia din teren sa ne reaminteasca ca a fost componenta a lotului national si ca a jucat citiva ani in campionate puternice din Europa. Urmeaza o perioada echilibrata, cind se puncteaza alternativ de ambele parti: Tutu, Pesterau, Demeterca si Locic, pentru romascance; Ionescu, Tanu (de 2 ori) si Grosu, pentru CSM Iasi. Locic si Chitoroaga sint eliminate pentru 2 minute, ieseanca mai este penalizata inca o data si spre final de meci, in teren intra la gazde Lungu si Spatariu, in timp ce poarta oaspetelor este aparata de Enciu. Dar modificarile nu aduc schimbari deosebite in teren, CSM cistigind cu claritate, meritat. Pentru CSM au inscris: Tanu (6), Chitoroaga (3), Abalasei (6), Bors (5), Ionescu (5), Grigoras (1), Grosu (4), Pinteala (4). Golurile romascancelor au fost reusite de Tutu (9), Stafie (3), Locic (2), Demeterca (3), Pesterau (2). (Leonard CANANAU)